On ističe da ovaj podatak govori da bez ustupljenih prihoda, transfera i donacija, Opština bi bila u deficitu.
Inače, prema nacrtu budžeta Opština Tuzi će za sledeću godinu imati na raspolaganju 9.215.448 eura.
– Nemoguće je ne uvidjeti odnos opštinske vlasti prema Bošnjacima. Još jednom kapitalni budžet ne vidi i ne prepoznaje mjesta u kojima žive Bošnjaci. S razlogom se postavlja pitanje da li su Bošnjaci građani drugog reda? Kada je u pitanju naplata poreza na nepokretnosti, rekli bi da nije, ali kada su ulaganja u pitanju, i te kako jesu - kaže Dizdarević.
Dizdarević pohvaljuje kapitalni projekat koji se našao u budžetu, a riječ je o kupovini zemljišta za gradnju igrališta u Vranju.
–Ekspoprijacija zemljišta za izgradnju bulevara je pozitivna stvar. Šta se dešava sa rekonstrukcijom putne infrastrukture u Tuzima, na Kućama Rakića, Karabuškom Polju, posebno naglašavam ulicu pored vinograda, a koja je bila u promo spotu vladajuće većine? U centru Tuzi kao da se namjerno ne želi ulagati. Građani stiču utisak da opština ima maćehinski odnos prema centru. Podržavamo razvoj opštine i ulaganje u putnu i vodovodnu infrastrukturu, ali ne možemo da opravdamo neulaganja u centru, Karabuškom Polju, Kućama Rakića... - kazao je Dizdarević.
On navodi da budžet otkriva i to da gradska preduzeća nijesu samoodrživa.
– Budžet nam otkriva ono što je javna tajna, a to je da preduzeća u vlasništvu Opštine nisu samoodrživa, pa će Komunalno dobiti 350.000, Vodovod 200.000 i pored poskupljenja cijene vode i varijabilnog i fiksnog dijela, a vode u sušnim periodima nemamo. Budžet otkriva da ćemo 70.000 eura dati preduzeću Cemi doo. Ne znam kada smo mi kao Opština osnovali to preduzeće i čime se ono bavi, ali u ovako glomaznoj administraciji gdje nam je potrebna optimizacija i racionalizacija radnih mjesta, mi osnivama novo društvo, koje će se baviti vjerovatno očuvanjem rijeke Cijevne. Pijace dobija 100.000 eura, a podigli su cijenu zakupa. Pozitivno je i to što će postojati sekretarijat za dijasporu, ali se pitam zašto je prije nekoliko godina ukinuta kancelarija za dijaspora - rekao je Dizdarević.
Nezavisni odbornik Adnan Pepić kaže da budžet od 9 miliona pokazuje kontinuitet dobrog rada Opštine. On kaže da postoje naslijeđeni problemi, naročito u vezi sa vodosnabdijevanjem koji se moraju rješavati.
– Nadamo se da će opredijeljena sredstva za poboljšanje vodosnabdijevanja biti na vrijeme realizovana kako bi mještani Kuća Rakića, ali i drugih naselja, imali uredno snabdijevanje vodom. Ono što je u interesu građana u naseljima sa većinskim bošnjačkim stanovništvom je da njihova naselja ne budu zaboravljena i da osjete brigu Opštine za razvoj mjesta u kojem žive. Razumijemo da svaka MZ ima potrebe, ali se nadamo da će Opština ravnomjerno raspodijeliti sredstva i da će zahtjeve upućene od strane predstavnika MZ Karabuško polje i Kuće Rakića realizovati. Raduju i ove godine izdvojena sredstva za poljoprivrednike koja bi trebala - kaže Pepić.