/ -
22/11/2024 u 13:18 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sa sastanka u Tirani poručeno: Građani aktivnije da učestvuju u procesu donošenja odluka

Projekt "Promovisanje deliberativne demokratije i inovativnih pristupa građanskoj participaciji u Jugoistočnoj Evropi" sprovodi se kroz Centar za stručnost za višerazinsko upravljanje, uz finansijsku podršku Njemačke i ima za cilj jačanje demokratskih procesa u Jugoistočnoj Evropi

Aktivnije učešće građana u jedinicama lokalne samouprave u procesu donošenja odluka, posebno onih koja se tiču zaštite životne sredine, klimatskih promjena i i generalno kod pitanja koja su od direktnog značaja i uticaja na svakodnevni život građana, osnovni je cilj projekta Deliberativne demokratije, koji se već pokazao kao dobar mehanizam u zemljama regiona, istaknuto je na sastanku „Zajednica prakse o deliberativnoj demokratiji“ u Tirani. Sastanku je u ime Zajednice opština prisustvovala Milica Radojičić, pomoćnica generalne sekretarke ZOCG za oblast međunarodne saradnje i evropskih integracija.

– Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Savjeta Evrope osnovao je Zajednicu prakse o deliberativnoj demokratiji, koja se sastoji od 18 jedinica lokalnih samouprava i 7 asocijacija lokalnih vlasti iz Zapadnog Balkana, sa ciljem daljeg promovisanja građanske deliberacije i inovativnih participativnih pristupa. Na događaju je istaknuta uloga deliberativnog procesa kao efikasnog pristupa za jačanje reprezentativne demokratije i donošenje boljih politika, a sastanak je bio prilika i za promociju objavljenog vodiča za lokalne vlasti o tome "Kako organizovati deliberativni proces na lokalnom nivou?". Zajednicom prakse će koordinirati Mreža nacionalnih asocijacija lokalnih vlasti Jugoistočne Evrope (NALAS) i služiće kao platforma za razmjenu i međusobno učenje članova iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije – saopšteno je iz Zajednice opština. 

Projekt "Promovisanje deliberativne demokratije i inovativnih pristupa građanskoj participaciji u Jugoistočnoj Evropi" sprovodi se kroz Centar za stručnost za višerazinsko upravljanje pri Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Savjeta Evrope, uz finansijsku podršku Njemačke i ima za cilj jačanje demokratskih procesa u Jugoistočnoj Evropi. Ključno obilježje Deliberativne demokratije, kako navode iz Zajednice opština, jeste to što se formiraju fokus grupe koje čine slučajno odabrani članovi.

– To se sprovodi na način što se iz neke opštine ili lokalne zajednice definiše grupa koja sadrži približno jednak broj učesnika muškog i ženskog pola, procentualno učešće nacionalnosti koje odgovara procentu broja građana svake nacionalnosti u toj opštini, jednak broj učesnika svih stepena stručne spreme (da postoje i predstavnici sa osnovnom, srednjom školom, višim i visokim obrazovanjem) i da postoji učešće svih starosnih grupa. Kad se formira fokus grupa ona će kroz projekat imati 2-3 nedjelje obuka i učenja o načino učešća, a nakon toga se za neka pitanja od važnosti za opštinu organizuju sastanci odabranih grupa, to jeste Skupštine građana. Ovaj sistem učešća građana je preporuka Evropske unije, kroz projekat treba da se približi opštinama, iako ne postoji zakonska obaveza i institucionalizovano kao sistem, ali se vrlo aktivno koristi kao dodatni mehanizam i dobra praksa –kažu iz Zajednice opština. 

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. decembar 2024 12:08