Sekretarijat za preduzetništvo i investicije pokrenuo je osnivanje inovaciono-preduzetničkog centra koji će biti smješten u zgradi bivše robne kuće Podgoričanka, saopštio je za „Dan“ Šućo Orahovac, sekretar za preduzetništvo i investicije. Na ovaj korak, kako je naveo Orahovac, su se odlučili kako bi postepeno stvorili preduzetničku infrastrukturu na nivou grada koja će obezbijediti sadašnjim i budućim preduzetnicima omogućili podršku.
– Uvidjeli smo da je preduzetnicama potrebna podrška. Prema istraživanjima, 60 odsto anketiranih je u nekoj mjeri saglasno da su im potrebne usluge pravnog savjetovanja, 56 odsto misli da su im potrebne usluge računovodstvenog savjetovanja, 64 odsto usluge poreskog savjetovanja, 76 odsto da su potrebne usluge biznis savjetovanja, dok 74 odsto od ispitanih smatra da su im potrebne usluge marketing savjetovanja. Ovo nas sve navodi na zaključak da postepeno moramo da stvaramo preduzetničku infrastrukturu na nivou grada koja će obezbijediti sadašnjim i budućim preduzetnicima svu neophodnu tehničku, nefinansijsku i finansijsku podršku na putu da postanu uspješni u preduzetničkim poduhvatima – naveo je Orahovac.
On je naveo da će Glavni grad u ovoj godini pružiti podršku zanatlijama, startap kompanijama, kao i neformalnom poslovanju, zelenoj ekonomiji u turizmu i ugostiteljstvu, te da su za podršku ovim linijama budžetom Glavnog grada opredijeljena sredstva.
Orahovac dodaje da je Sekreterijat za preduzetništvo i investicije u prvoj polovini godine radio izmjene odluke o kriterijumima, načinu i postupku raspodjele sredstava za podršku preduzetništvu i odluka o kriterijumima, načinu i postupku raspodjele sredstava za podršku ženskom preduzetništvu. Izmjene odluka, kako je naveo, pokrenuli su, kako bismo podigli kvalitet rada komisija za ocjenu biznis planova i dodjelu sredstava iz budžeta Glavnog grada, učinili transparentnijim rad komisije i kako bismo povećali iznos sredstava koji se može dodijeliti javnim pozivom jednom preduzetniku.
On je naveo da biznis zone Glavnog grada moraju biti osmišljenje tako da budu povoljno okruženje za osnivanje i rast preduzeća, nudeći pristup resursima, logističku podršku i umrežavanje sa drugim preduzetnicima. Podsjetio je da je Glavni grad podnio predlog Ustavnom sudu da preispita zakonitost odluke prethodne administracije o osnivanju biznis zona Glavnog grada.
Po ovoj odluci koja je donijeta je 2019, pa mijenjana 2020. godine, predviđene su olakšice za korisnike biznis zona - da 30 godina mogu plaćati godišnju zakupninu zemljišta za cent po kvadratu, a da u slučaju da žele da kupe zemlju to mogu uraditi u 60 mjesečnih rata.