Dopisi i bilješke policije, zapisnici o pretresu stanova, ali i naredbe za praćenje optuženih predstavljeni su na suđenju narko-bosu Darku Šariću za planiranje ubistva i pokušaj diskreditacije Nebojše Joksovića, ključnog svedoka saradnika u postupku u kome je Šarić osuđen za međunarodni šverc kokaina.
Na suđenju Šariću u Višem sudu u Beogradu predstavljani su pisani dokazi: zapisnici o pretresanju kuća i stanova optuženih, naredbe suda o njihovom praćenju i prisluškivanju tokom istrage, potvrde o predmetima koji su im oduzeti, bilješke policije i druga dokumentacija.
Najviše pažnje u sudnici, ali i polemiku, izazvao je dokument Ministarstva pravde koji se odnosi na komunikaciju sa „skaja“, a koja predstavlja najvažnije dokaze u ovom postupku. Na njemu piše da se materijal sa „skaja“ dobijen iz Francuske odnosi na postupak protiv Veljka Belivuka, a ne Šarića zbog čega je reagovao Šarićev advokat.
„Eto vidite, ‘Belivuk Veljko i drugi’, to se ne odnosi na ovaj predmet“, rekao je advokat Dalibor Katančević, dodajući da je upravo zbog toga ovo nezakonit dokaz.
Tužilac Goran Jović rekao je da se radi o grešci koje je napravilo Ministarstvo pravde.
„Jasno je da se radi o tehničkoj grešci, već smo to više puta govorili. Zamolnicom (tužilaštva) je traženo za ovaj postupak, tehnička je greška – što ne dovodi u pitanje zakonitost dokaza“, rekao je tužilac.
U raspravu se uključio još jedan Šarićev advokat Danilo Šarić.
„Ovo da se dogovdilo u drugom postupku ili nekoj drugoj zemlji, istraga bi momentalno bila obustavljena“, dodao je advokat Šarić.
Sudija Zoran Šešić prekinuo je raspravu.
„Gospodo, odluka je doneta o tome, za sada je tako“, rekao je Šešić o dokumentu, ali i komunikaciji sa „skaja“ za koju je, podsetimo, još na početku suđenja odlučio da će biti dokaz u ovom postupku.
Šešić je danas saopštio i da je sudsko vijeće donijelo odluku da ukine kućni pritvor Šarićevom advokatu Dejanu Lazareviću, optuženom u ovom slučaju. Sudija je rekao i da iz zatvorskog u kućni pritvor prelazi optuženi navijač Uroš Radovanović (ranije Mišić).
Tužilaštvo tvrdi da je Šarić dva puta planirao da likvidira Joksovića – prvi put na manifestaciji „Drinska regata“ na kojoj je Joksović trebalo da se pojavi. Plan nije realizovan, piše u optužnici, jer je regata odložena zbog pandemije koronavirusa. Drugi plan predviđao je Joksovićevu likvidaciju ispred zgrade u kojoj živi, tvrdi tužilaštvo, ali ni on nije realizovan.
Pošto mu ovo nije pošlo za rukom Šarić je, tvrdi se u optužnici, Joksovića želio da diskredituje kako bi izgubio status svjedoka saradnika. Organizovao je eksploziju automobila Gorana Nikolaševićeva, a potom pokušao da namjesti da je za nju odgovoran Joksović – znajući da sa Nikolaševićem, nekada saradnikom, više nije u dobrim odnosima.
Tužilaštvo tvrdi da je Šarić sve ovo organizovao iz pritvorske ćelije koristeći nekoliko telefona sa instaliranom „skaj“ aplikacijom za šifrovanu komunikaciju, ali i dalje nije utvrdilo ko je i kako Šariću dostavio telefone.
Šarić je uhapšen u aprilu prošle godine i to zbog sumnje da je naredio ubistvo nekadašnjeg sarandika Milana Milovca Cigle ubijenog 2020. u Ekvadoru. Za ovaj zločin, međutim, do danas nije optužen.
Najmanje još dvije likvidacije evropska policija dovela je u vezu sa Šarićem – prema izvještaju Europola i „skaj“ porukama, on je dijelom finansirao ubistva jednog od šefova škaljarskog klana Alana Kožara, kao i njegovog saradnika na Krfu 2020. godine. Ni za ova ubistva u Srbiji još nema optužnice.