Браћа Предраг и Милош Рашовићи из Љајковића у Зети су 2010. године кренули најприје са производњом јагода и за десет година успјешно развили сопствено газдинство ширећи обрадиве површине. Почели су на малој површини уз подршку родитеља, онда се то послије развило на отвореном, обезбиједили су механизацију за рад на имању касније кренули и са пластеничком производњом. Како им је поврће и воће добро пролазило, налазели своје кориснике и на Приморју, временом је обим производње растао,а производња се проширила и на друге културе. -Важна је упорност, ако човјек има вољу и идеју, најлакше је када има сопствене обрадиве површине. Уз подршку Министарства пољоприувреде сада је можда још лакше покренути сопствени посао. Ми смо улагали сопствена средства на око 2500 квадратних метара обрадивог земљишта, а под пластеницима је обрађено око 500 квадратних метара. Како се зарађивало, тако се улагало у производњу, објашњавају браћа чије је породично пословање регистровано код Министарства пољопривреде под називом "Газдинство Рашовић", имају свој инстраграм, фејсбук страницу, на којој представљају и нуде своје производе. Као млади људи, о начину производње поједниних култура учили су посредством интернета, а затим се окренули практичној примјени стечених знања.
Сада је актуелан зелениш - кељ, купус, остало им је још мало црвене и зелене паприке, а за јесењу-зимску продају ту су и бундеве, першун, целер...
-Током цијеле године нешто се ради у пластенику – на прољеће кренемо са јагодама, послије се сади кромпир, бијели и црвени, црни лук, салата, затим крећу парадајз, паприке и остало и како се нешто миче и пролази, друго се наставља – чим заврши кромпир, иде купус, кељ, раштан, затим блитва, салата, то сада беремо и имамо за продају. Што се тиче садње у пластенику, то је завршено и сад приспијева, расте и треба да се бере. Једино што може да се сади су салата, блитва. Крајем јануара и почетком фебруара почиње сијање расада за сезону која долази – блитва, салата, тиквице, краставци, плави патлиџан, зачинско биље..., објашњавају браћа Рашовићи који су суботом редовни на которској пијаци. Препознати су и по егзотичној тајландској чили папричици, коју производе у пластенику, нуде је свјежу, али и укисељену у тегли.
- Љуте папричице које зовемо "тај-чили" произвели смо први у Црној Гори- сјеме смо набавили из Африке, купили га за нашу исхрану и кад се сјеме сасушило, одличили смо да га посијемо и тако га сада имамо, око 350 садница у сезони, каже Предраг. Истиче да сви у породици учествују у процесу производње, помажу се узајамно, неко оре и сади, неко бере, неко одвози и довози...
- Наши родитељи- мајка Божидарка- Беба и отац Марјан су се бавили трговином, а производњом у мањој мјери, за своје потребе. С обзиром да живимо у пољопривредном крају, раније смо пласирали производе других људи из Зете, а кад смо видјели да можемо и своје да произведемо, чак и са бољим пласманом, кренули смо у акцију. Најприје са јагодама, затим и са овим другим – парадајз, паприка, раштан, купус, зелено поврће, свако од нас даје свој допринос газдинству, кажу Милош и Предраг, који још нису ожењени, али имају све предуслове за формирање својих породица.
М.Д.П.