Комбинација суше и високих температура у Црној Гори преполовила је приносе, а цијене сточне хране значајно су увећане, што се директно рефлектује на приносе и зараде сточара и пољопривредника.
Река Личина каже да је стање подједнако алармантно у свим гранама пољопривреде, козарству, сточарству, говедарству, јер је ова година била доста сушна.
- И цијене сијена су скоро дупло скупље, па је бала сијена преко три еура. Такође је поскупила и зрнаста храна, 30 до 40 одсто, ако не и више, што зависи од мјеста до мјеста, тако да су пољопривредни произвођачи доведени на руб пропасти. Мала пољопривредна газдинства су пред гашењем ако надлежно Министарство нешто не предузме и изађе у сусрет тим људима. Моја су размишљања да свакако треба да се нађе начина да им се помогне - каже Личина.
Он додаје да производи, сир, месо, кајмак, сурутка, већ годинама и да су цијене исте. Има десет и више година и да се цијена живе стоке није промјенила ни за један цент.
- Повећање цијена и трошкова пољопривредних произвођача ће нагло утицати на смањење броја сточног фонда. Зато апелујем на надлежне да размотре тренутну ситуацију, која није повољна, и виде на који начин да се помогне пољопривредним произвођачима односно сточарима - истиче Личина.
Како каже, Министарство пољопривреде мора да пружи већу потпору пољопривредним произвођачима, јер није исто узгајати овце у зетској равници и на Дурмитору, гдје зима траје 7-8 мјесеци.
- Не кажем ја да сточари у равничарском крају не треба да примају премије, већ да сви имају право на стимулацију, али треба наћи неки додатни стимуланс према сточарима који живе на сјеверу гдје зима траје дуже, и гдје је снијег до кољена цијеле зиме. Ако у Бару за 100 оваца треба 200 товара сијена, онај на Жабљаку треба да спреми 500 товара сијена - наглашава наш саговорник.
Личина истиче да још један проблем заслужује да буде актуелизован, а тиче се производње вуне и коже.
- Годинама је запостављен откуп вуне, најбољег природног изолатора, и годинама људи не знају шта ће са њом. Не могу је продати по било којој цијени, фактички је бацају и загађују околину, јер знамо да вуна тешко труне, а исти случај је и са кожом. Нема ни она никакву вриједност, а некад је имала. Знамо да су кожни производи попут ципела, каишева, увијек били веома скупи, или чак кожне ципеле које коштају 200 еура, можда чак и више. Некада је било неколико фабрика у Црној Гори које су производиле обућу од коже. У Беранама је радила кожара. Можда не би требало много улагања да се то поново покрене, и да се ти производи ту реализују. Тако би кожа добила материјалну вриједност, умјесто данас када нема никакву - каже Личина.
Овај пољопривредник сматра да је потребно хитно реаговати у том правцу, покренути, да се ти производи продају, јер би то би пуно значило за пољопривреднике.
- Примјера ради, онај ко има сто оваца и сто килограма вуне, мора негдје вуну да баци, Свједоци смо да она завршава у ријекама, бунарима и слично, и на тај начин се загађује наш животни простор. И тако се све то ради десетак и више година. Јагњеће месо већ десет година има исту цијену. Долази човјек у ситуацију да је на милост и немилост накупаца, и да не може производ да прода како хоће. Једино се јагњад откупљују у јесен кад треба за пензионере, а остало током године је од случаја до случаја - каже Личина и подсјећа да без јаког села нема ни јаке државе.