– Nakon obnove nezavisnosti, Ministarstvo odbrane Crne Gore i Vojska Crne Gore naslijedili su znatne količine naoružanja, od kojih je većina bila višak, a koje su rješavane kroz modalitete prodaje ili uništavanja uz pomoć međunarodnih partnera. To je doprinijelo da je taj bezbjednosni rizik sada sveden na minimum, te se iz tog razloga Crna Gora ne tretira kao rizična u toj oblasti i nije više u fokusu međunarodnih organizacija koje pružaju pomoć za rješavanje viškova eksplozivnih sredstava. S obzirom na to da ne raspolažemo poligonom za samostalno uništavanje eksplozivnih sredstava u većoj količini, u Ministarstvu odbrane se u kontinuitetu čine napori da se u dogovoru sa partnerima pronađe rješenje za preostale količine – odgovorili su "Danu" iz voјnog resora.
U odgovoru na pitanje gdje je naoružanje uskladišteno i da li su skladišta adekvatno zaštićena, iz Ministarstva odbrane kažu da se naoružanje čuva u za to namiјenjenim objektima Vojske Crne Gore.
– Način čuvanja iz više opravdanih razloga ne može biti dostupan javnosti, ali može činjenica da se svakodnevno i u kontinuitetu preduzimaju kombinovane mjere zaštite – ističu iz voјnog resora.
Što se tiče starosti naoružanja, naglašavaјu da Vojska Crne Gore raspolaže novim naoružanjem, koje je, kroz propisani proces nabavke, nabavljeno za njene potrebe.
– Riječ je o naoružanju koje proizvode prestižne kompanije, poznate po proizvodima vrhunskog kvaliteta. Pored tih vrsta naoružanja, još uvijek se raspolaže određenim količinama naoružanja starije proizvodnje, koje se pravilno održava i dobrog je tehničkog stanja – naveli su iz ministarstva.
Oni niјesu konkretno odgovorili na pitanje јe li dio tog naoružanja doniran Ukrajini, navodeći da Vlada Crne Gore, kao članice NATO-a, čini napore da donacijama doprinese naporima Ukrajine da sačuva nezavisnost i suverenitet svoje teritorije, o čemu je Vlada informisala crnogorsku javnost u skladu sa propisima o dostupnosti tih informacija.