Šefica Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Crnu Goru Mina Brajović ocijenila je u razgovoru za "Dan" da je realno očekivati slučajeve obolijevanja od malih boginja u Crnoj Gori, koji bi se proširili poput požara, zbog čega se društvo nalazi pred izazovom i da zato svi treba da daju doprinos promociji odgovornog ponašanja u cilju zaštite zdravlja djece.
– Iako je Institut za javno zdravlje podigao sistem nadzora na "maksimalni" nivo, u ovakvim okolnostima, kada je nivo obuhvata MMR vakcinacijom rekordno nizak, kada znamo da se radi o vanredno zaraznom oboljenju, da su registrovani prvi slučajevi obolijevanja od malih boginja u okruženju, da je kovid-19 još prisutan i u kontaktu sa djecom(iako ga lakše podnose, oslabi im imunitet i učini da su više podložna virusima), realno je očekivati slučajeve obolijevanja u Crnoj Gori, koji bi se proširili poput požara. Tokom kovid-19 pandemije, zdravstveni sistem je došao do granice izdržljivosti. U slučaju masovnog obolijevanja od malih boginja, treba da budemo svjesni da oboljela djeca ne mogu ići u vrtiće i škole, a za njihove roditelje to znači odsustvovanje sa posla i bolovanja – ukazuje Brajović.
Prema njenim riječima, dalji scenario je poznat u slučaju većeg obolijevanja, a to znači da bi vrlo brzo situacija koja je problem jedne porodice i udar na kućni budžet postala izazov i kriza za zajednicu i čitavo društvo, sa negativnim posledicama po ekonomiju.
– Svi se moramo zapitati da li imamo taj luksuz da izgubimo i jedan jedini dječiji život i uđemo u novu krizu nakon kovida ako znamo da rješenje postoji – MMR vakcina. Кao društvo se nalazimo pred velikim izazovom i neophodno je da svako od nas sa različitih nivoa da doprinos u promociji odgovornog ponašanja, utemeljenog na naučnim znanjima, da bismo sačuvali zdravlje i živote najranjivijih članova našeg društva i pokazali da kao društvo imamo kapaciteta da se konsolidujemo oko pitanja koja predstavljaju naše strateške i životne prioritete – rekla je Brajović, poručujući roditeljima da i kad vakcinišu svoje dijete i to se zove ljubav.
Naglasila je da je rekordno nizak nivo obuhvata MMR vakcinacijom (koja štiti i od malih boginja) "lična karta" crnogorskog društva i mjera naše emancipacije i (ne)odgovornog odnosa prema djeci i njihovom zdravlju.
Podsjetila je na podatak IPSOS istraživačke agencije sa kraja 2021. godine da je 78 odsto ispitanika odgovorilo potvrdno da djeca treba da prime MMR vakcinu.
Međutim, kako kaže, u istoj toj godini nivo obuhvata MMR vakcinom za djecu rođenu 2021.godine iznosi je svega 12,07 odsto.
– Ovoliki jaz između stavova i ponašanja u našoj populaciji bez sumnje je jedno važno pitanje, kojem treba posvetiti potrebnu pažnju. Radi se o problemu koji je davno prevazišao gabarite javno-zdravstvenog problema i dobio obrise društvene krize. Iz tog razloga neophodno je djelovanje ne samo sektora zdravlja, već i prosvjete, pravde i drugih sektora, ali i djelovanje čitavog društva. Iz tog razloga, SZO podržava konsultacije Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje sa ključnim predstavnicima opštinskih vlasti – kazala je Brajović za naše novine.
Prema njenim riječima, vema je važno raditi na više kolosjeka.
– Dok se na nacionalnom nivou pod liderstvom ministra zdravlja radi na obezbjeđivanju uslova, uključujući i dosledno poštovanje normativnog okvira, za promociju MMR vakcinacije, istovremeno se na lokalnom nivou uspostavljaju i mobilišu operativni timovi koji će, uz učešće predstavnika lokalnih vlasti, vrtića, škola, medija, predstavnika vjerskih organizacija, angažman istaknutih pojedinaca, ali i združeno djelovanje predstavnika političkih partija, raditi na mobilizaciji resursa u cilju intenziviranja aktivnosti na planu povećanja obuhvata MMR vakcinom – rekla je Brajović.
Кako je istakao, kada smo suočeni sa složenim problemom, postoji samo jedno rješenje – moramo da djelujemo svi zajedno.
– Male boginje su veoma zarazno, teško oboljenje, koje nerijetko rezultira smrtnim ishodima. Statistika je alarmantna i opominje. Prema našim podacima i raspoloživim komparativnim iskustvima, pad imuniteta poslije bolesti može da traje i nekoliko nedjelja. Tada je dijete "lak plijen" za različite patogene, viruse i bakterije, pa se registruje povećana osjetljivosti na druge infekcije. Statistika upućuje da se komplikacije javljaju u oko 30 odsto prijavljenih slučajeva. Ove komplikacije uključuju obično zapaljenje srednjeg uha. Od 70 do 90 mališana na 1000 oboljelih od malih boginja dobije ovu komplikaciju; oko 60 mališana na 1000 oboljelih od malih boginja dobije dijareju, do 60 njih dobije upalu pluća, a ne treba zaboraviti da je upala pluća najčešći uzrok smrtnosti u populaciji djece do pet godina. Jednako zabrinjava i činjenica što jedno dijete na 1.000 oboljele djece dobije zapaljenje mozga, što nerijetko bude "skopčano" sa slepilom, gubitkom sluha, pa čak i problemima u pogledu intelektualnog razvoja. Smrtni ishodi se javljaju sa istom učestalošću – do jedan smrtni ishod na 1.000 djece koja su oboljela od malih boginja – upozorava Brajović.