U Crnoj Gori se u posljednjih mjesec dana četvoro ljudi predoziralo drogom, saopštila je programska direktorica NVO Juventas Jelena Čolaković.
- Nemamo način to da registrujemo, ni da spriječimo- upozorila je Čolaković na današnjoj konferenciji za medije Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) u Podgorici.
Jedna od najvećih distanci, pa i stigmi u Crnoj Gori je prema osobama koje koriste drogu, a ako pripadaju i ranjivim grupama, distanca je još veća, zaključeno je na današnjoj konferenciji CIN-CG. Čolaković ipak gaji nadu da će se stvari uskoro mijenjati, te da se radi na novoj Strategiji za borbu protiv droga.
Novinarke CIN-CG Đurđa Radulović, Andrea Perišić i Tijana Lekić predstavile su zaključke svojih istraživačkih tekstova, u kojima se ističe da Crna Gora nedovoljno vodi računa o osobama koje koriste droge. Lekić, Radulović i Perišić upozoravaju nadalje da Crna Gora nema dovoljno stručnjaka, da se ne evidentira broj predoziranih, te da se nove psihoaktivne supstance pojavljuju takvom brzinom da regulativa ne uspijeva da ih isprati i detektuje.
- Gotovo da nema porodice u Crnoj Gori koja na neki način nije pogođena ovim problemom, ali u posebno teškom položaju su ranjive kategorije stanovništva - žene, mladi, siromašni, osobe iz romske i egipćanske zajednice, osobe sa invaliditetom i pripadnici LGBT- naglašava Radulović.
Ona ocjenjuje i da o diskriminaciji dosta govori i podatak da je veći broj osoba koje kriju da su u oporavku, nego onih koji koriste droge.
- Veliki problem je i što Skloništa za žrtve nasilja ne primaju žene koje koriste droge- ističe Radulović.
Njena koleginica Perišić dodaje da je neophodno donijeti što hitnije novu Strategiju za borbu protiv droga, jer je postojeća zastarjela i nedovoljno precizna, a situacija na terenu je kritična i stalno se mijenja. Dodaje da mnogi podaci koji su važni radi prevencije nijesu dostupni, te da i mediji često nesvjesno doprinose stigmi i distance.
- Ne koriste odgovarajuću terminologiju i relevantne podatke kada izvještavaju o ovim temama- ističe Perišić.
Marko Dragićević iz NVO Link dodaje da se koristeći neadekvatnu terminologiju podstiče stigma i diskriminacija i usporava oporavak onih koji koriste droge.
- Takav narativ bolest zavisnosti skreće na moralni nivo i samim tim se kod tih osoba javlja i osjećaj samodiskriminacije i autostigmatizovanja- zaključio je Dragićević.