Centralna banka Crne Gore je prvi put, u maju ove godine, raspisala konkurs za dodjelu stipendija za studijsku godinu 2024/2025. najboljim studentima završnih godina osnovnih i master studija fakulteta iz oblasti ekonomije, prava, računarstva, matematike i informacionih tehnologija na univerzitetima u Crnoj Gori.
Uručujući ugovore o stipendiranju, guvernerka CBCG Irena Radović, istakla je zadovoljstvo zbog prilike da Centralna banka podrži studente sa izvrsnim dostignućima i ambicijama i da im ukaže povjerenje da doprinesu daljem snaženju CBCG kao moderne, otvorene, inkluzivne i dinamične institucije.
- Odnos prema radu, posvećenost i profesionalne zasluge, vrijednosti su na kojima dalje izgrađujemo Centralnu banku, a to su bili i kriterijumi na konkursu Priznanje za znanje. Centralna banka intenzivno radi na tome da na svim poljima, između ostalog i institucionalnom transformacijom, spremno dočeka ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, a zatim i u Eurosistem. Centralna banka, kao vrhovna monetarna institucija, osim što njeguje stručnost i kvalitet, često je na usluzi drugim državnim institucijama i kao takva želi da pokaže da isključivo talenat, znanje, trud i vizija stvaraju jake institucije i doprinose ekonomskom napretku Crne Gore. Ponosni smo što Centralna banka njeguje duh zajedništva i pruža priliku mladim stipendistima da zajedno sa zaposlenima doprinose stvaranju stabilnog, snažnog finansijskog sistema Crne Gore, kao i pozicioniranju CBCG među centralnim bankama eurozone - poručila je guvernerka Radović u svom obraćanju stipendistima CBCG.
Stipendiju od 550 eura mjesečno dobilo je devetoro studenata završnih godina osnovnih i master studija: Anđela Iković, Ivana Roganović, Luka Mićović, Mia Sekulović, Milica Rajčić, Nevena Jovanović, Omar Osmanagić, Petar Drašković i Ranka Pejanović.
Među vrednovanim kriterijumima bili su prosjek ocjena tokom studiranja, položeni svi ispiti iz prethodnih studijskih godina, aktivno znanje engleskog jezika, osvojene nagrade na državnim i/ili međunarodnim takmičenjima, društvena angažovanost kroz rad u studentskim organizacijama ili drugim organizacijama koje njeguju različitost i inkluziju, a bave se aktivnostima od opšteg dobra, kao i da student pohađa program koji odgovara poslovnim potrebama i prioritetima Centralne banke.
U skladu sa mogućnostima i potrebama CBCG, stipendisti će takođe imati priliku za obavljanje studentske stručne prakse i/ili pripravničkog staža u CBCG.
Pokretanjem programa stipendiranja PriZnanje za znanje – šansa za najbolje, CBCG želi da pruži podršku talentovanim i vrijednim mladim ljudima, i da im poruči da su znanje i stručnost vrijednosti na kojima treba i mora da počiva cjelokupno društvo, kao i da ih motiviše da svoju karijeru započnu u jednoj od najprestižnijih institucija u Crnoj Gori.