Kako su istakli, nedopustivo je da donosioci odluka sjede skrštenih ruku ili urade neke male, kozmetičke izmjene u zakonskoj regulativi i na tako nedopustiv način se odnose prema sve učestalijem fizičkom, ali i verbalnom nasilju koje trpe žene.
- Snažno se zalažemo za reformu krivičnog zakonodavstva, pooštravanje kazni, uspostavljanje odgovarajućih i efikasnih servisa podrške žrtvama nasilja, kao i za rad sa počiniocima nasilja, koji bi uključivao i psihološki tretman. Na taj način bi se mogli preduprijediti brojni slučajevi rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici - navode iz Preokreta.
Oni se zalažu i za reformu svih institucija koje se bave pružanjem podrške žrtvama nasilja nad ženama i nasilja u porodici, uključujući lokalne centre za socijalni rad, kao i za utvrđivanje odgovornosti svih službi u lancu zaštite od nasilja koje pokažu nezakonito postupanje i propuste.
- Dosadašnja analiza je pokazala da se žrtve nasilja nad ženama i nasilja u porodici često obraćaju nadležnim organima, ali nedavni slučaj femicida jasno govori da razumijevanje, kao i pravovremeno i pravilno postupanje svih institucija u sistemu zaštite i prevencije ovakve vrste nasilja nije na odgovarajućem nivou - navode iz Preokreta.
Takođe, osim institucionalne reforme, ističu da se paralelno mora raditi i na podizanju svijesti i suštinskom razumijevanju rodno zasnovanog nasilja.
- Kao društvo moramo biti svjesni da je nasilje nad ženama najčešće uzrokovano duboko uvriježenim normama i shvatanjima o odnosima među polovima, i preduzimati djeotvorne radnje kako bismo spriječili patnju i fatalne posljedice uzrokovane rodno zasnovanim nasiljem - navodi se u saopštenju Preokreta.