Проректор Универзитета Црне Горе (УЦГ) Предраг Мирановић казао је за "Дан" да су Министарству просвјете, науке, културе и спорта предали предлог измјена Закона о високом образовању, а главна новина је предлог да се раскину уговори о раду доцентима и ванредним професорима који не испуне услове за избор у више академско звање. Мирановић, који је и члан радне групе за измјене закона, истиче да очекују да се настави рад на том пропису како бисмо што прије имали сва рјешања на столу.
– Главне измјене које смо предложили тичу се радног односа на Универзитету, односно увођења уговора на неодређено за дио академског особља – доценте и ванредне професоре, са раскидном клаузулом уколико након пет година не испуни услове за избор у више звање, а то може да буде услoв за раскид радног односа. Сада имамо ситуацију да доценти и ванредни професори заснивају радни однос на одређено од пет година. Послиjе тог временa расписује се конкурс, на коме кандидат, да би задржао исто радно мјесто или напредовао, мора да испуни неке критеријуме. Уколико их не испуни, неће бити изабран у више звање, односно неће бити запослен и радни однос му се прекида. Овим предлогом тражимо да професори од почетка добијају уговоре на неодређено, али да се на сваких пет година, умјесто јавног конкурса, расписује интерни оглас према којем треба да докаже да испуњава услове које је прописао Савјет за високо образовање. Ко то не испуни раскида му се радни однос. Поставље се питање да ли хоћемо професоре који су запослени за стално и морају да испуне услове након пет година, или да остану као до сада на одређено. То је било интересантно академском особљу и то је било предложено – казао је Мирановић.
Он је истакао да ова измјена важи само за доценте и ванредне професоре, док колеге које дођу до звања редовног професора не подлијежу провјерама научног рада.
– Свака институција може да предложи своје рјешење за одређени дио закона. Очекујемо да ћемо се окупити како бисмо установили које су измјене закона предложене и шта је коначна верзија министарства. Још немамо информацију када ће почети конкретни рад на измјенама Закона о високом образовању. УЦГ је испунио задатак који му је био задат. Нијесмо били сагласни да тема око избора ректора доминира законом јер сматрамо да ми треба то да уредимо, то јест да ректора треба непосредно да бирају професори и студенти – рекао је Мирановић.
Из Студентског парламента и УЦГ раниjе су саопштили да стручна пракса и квалитет наставе треба да буду унапријеђени измjенама Закона о виском образовању. Студенти су више пута указали да нови модел студија није усаглашен са Законом о раду и Законом о високом образовању, због чега дипломе нијесу препознате на тржишту рада.