Поводом наjаве Српске православне цркве (СПЦ) да ће иницирати увођење “вjеронауке” или неког облика образовања о вjерскоj традициjи, Управни одбор Просвjетне заjеднице ЦГ има став да образовање треба бити приоритет нашег друштва, а као такво морало би се побољшање тражити у другом правцу од наjављеног, наводи се у саопштењу НВУ.
“Више пута смо понављали да желимо школе коjе ће младима пружати више од пружања теориjских и академских знања. Нисмо крили да желимо образовање по угледу на скандинавске земље, да желимо школе коjе пружаjу броjна знање и вjештине, подстичу на умjетност и спорт, теже развоjу срећне, самосвjесне и самосталне младе особе, а све у условним, пространим и опремљеним учионицама”, саопштили су из Просвjетне заjеднице за ЦдМ.
Како истичу, када нам то пружите, додаjте и вjеронауку као изборни предмет.
“До тад можемо питати на уштрб чега ће се изводити настава вjеронауке?
Хоће ли опет, као код “Стручно jе кључно”, на уштрб хуманистичких програма? На уштрб умjетности? Jезика? Спорта? На уштрб математике, физике, хемиjе? Информатике? Биологиjе? Хоће ли увођење вjеронауке директно утицати на боље резултате на ПИСА тестовима? Да ли jе ико од земаља коjе имаjу вjеронауку то истражио”, преноси се у саопштењу.
Сматраjу да би нам елементарно функционално знање морало бити приоритет.
Како обjашњаваjу у овом моменту потребниjе jе и постоjе сви услови да се предмету грађанско образовање врати статус обавезног предмета, jер већ постоjе квалитетан програм и уџбеници по коjима се радило у нашим школама, а на задовољство и ученика и наставника. Такође, мишљења су да треба да теже увођењу филозофиjе за дjецу чиjи циљ не би био усваjање fiлозофске тематике, већ увjежбавање вjештина за критичко и креативно мишљење о самом себи и свиjету око себе.
Додаjу да jе, религиjа област културе, вjерске заjеднице су стварност, оне имаjу своjе потребе и друштво им треба изаћи у сусрет. Но, и образовање jе област културе и чини нам се да ове области не треба миjешати.
У средњим школама у Црноj Гори се изучава Историjа религиjе коjу предаjу првенствено професори филозофиjе чиjа jе улога у образовању младих данас трагично умањена. У исто вриjеме се jавности пласираjу “ставови” (став има и емоционалну и дjелатну компоненту, а то не видимо) о тежњи ка друштву знања, хуманизма, демократиjе, али без филозофа!?
“Данас кад све можемо измиjенити, кад можемо тиjелу послати информациjе о вирусу да би изградило одбрану, кад можемо разбити атом, одлетjети на Мjесец… ми се не можемо одбранити од дезинформациjа, еколошких приjетњи, приjетњи ратом и тероризмом, долазећи тако до личног нивоа несигурности”, истичу из Просвjетне заjеднице.
Представници НВУ Просвjетне заjеднице ЦГ интересуjући се за вjерско образовање у Црноj Гори имали су сусрете са представницима Медресе „Мехмед Фатих“ из Тузи и Богословске школе на Цетињу.
“На тим састанцима смо и показали да вjерске школе коjе желе радити у оквиру образовног система Црне Горе могу у нама наћи и подршку и партнера. Такође, пружамо пуну подршку образовању младих коjи своj живот желе уобличити вjерском традициjом, да им се омогући да имаjу и знања коjа произилазе из наставних програма државног образовног система, а тиме и валидне дипломе, сертификате и свjедочанства. Образовање тих младих људи jе општи интерес”, саопштили су они.
Просвjетна заjедница ЦГ сматра да држава Црна Гора треба да покаже спремност да задовољи потребе вjерских заjедница за очувањем и гаjењем вjерске традициjе кроз вjерско образовање, али оно треба да се изводи у оквиру вjерских школа. Подршка вjерским заjединицама да у вjерским школама чуваjу насљеђе и уз вjерску традициjу стичу и валидна знања потребна за тржиште рада и пуни допринос личном развоjу ученика и развоjу друштва.
“У jедноj секуларноj, мултивjерскоj, мултиетничкоj држави, у овом времену турбуленциjа, социjалне кризе и кризе моралних вриjедности, сматрамо да никако ниjе добар моменат за увођење вjеронауке у jавне школе, закључуjе се у саопштењу Управног одбора Просвjетне заjеднице ЦГ.