Дирeкторица Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) Љиљана Радуловић казала је у разговору за "Дан" да очекује да у 2022.години започне изградња објекта за Инфективну клинику и Клинику за психијатрију, који би требало да буде завршен 2024. године. Иначе, ове клинике су већ деценијама смјештене у скучене монтажне објекте поред Дворца Петровића на Крушевцу.
По ријечима Љиљане Радуловић, КЦЦГ jе током 2021. године доказао да jе ослонац сваког грађанина и сваке породице коjа живи у нашоj земљи. Она је подсјетила да је у тој години надокнађено 40.000 прегледа који су одложени због затварања те установе за нековид пацијенте у првој години пандемије.
– Подсjећам да jе КЦЦГ током 2020. године, када jе био доминантан наjслабиjи соj корона вируса, чак на шест мjесеци буквално био затворен и недоступан за сваког пациjента коjи ниjе био ковид или хитан случаj. Ми смо, међутим, ове године, коjа jе и што се саме пандемиjе тиче била много захтjевниjа, доказали да можемо много боље: не само да смо надокнадили 40 хиљада прегледа из прошле године, већ смо током циjеле године, чак и када смо били на измаку снага и осталих капацитета, радили као сат: КЦЦГ ниjе стао ни на секунду. У КЦЦГ се тренутно укупно лиjечи преко 600 пациjената. Ковид, дакле, чини само десет одсто. То jе доказ преданог рада и одличне организациjе. Ми се ове године боримо са опасниjим соjем вируса, надокнадили смо око 40.000 заосталих прегледа из прошле године, а за разлику од наjjачих европских болница, радимо све процедуре све вриjеме. КЦЦГ током сваке седмице уради око осам хиљада прегледа, приjема, операциjа и сл. То значи да смо за годину у овоj кући пружили преко 320 хиљада здравствених услуга, што jе практично пола Црне Горе. Таj резултат постиже око 3000 запослених – истиче Радуловић.
На питање да када очекуjе да буду завршене три клинике – Инфективна, Клиника за психијатрију и Клиника за дерматовенерологију, она је одговорила да је почетак изградње планиран 2022. године.
– Проjектовано вриjеме изградње су двиjе године. Изградњом ове двиjе клинике стичу се нормални услови за рад, достоjни медицине 21. виjека. Први пут од отварања КЦЦГ напокон ће све ове клинике имати техничке услове за рад. Конкретно, ми смо све вриjеме били принуђени да животно угрожене пациjенте третирамо у главноj згради. То ће се, коначно, на добробит и пациjената и љекара, промиjенити. Осим тога, у оквиру Центра за ментално здравље први пут ћемо имати и Одjељење за дjечиjу психиjатриjу. То значи да наши наjмлађи пациjенти више неће морати нужно да буду третирани у иностранству или у недостатним капацитетима ИБД-а, већ ће комплетну здравствену заштиту остваривати у КЦЦГ – истиче Радуловић.
Упитана да ли имају довољно кадра за те jединице и на коjим одjељењима имају дефицит љекара и специjалиста, каже да је току поступак доношења плана стручног и научног усавршавања за 2022. годину.
– Руководиоци организационих jединица достављаjу предлог специjализациjа и ужих специjализациjа. Уколико Медицински одбор и Одбор директора усвоjе предлог плана и Министарство здравља да сагласност коjом се усваjа План стручног и научног усавршавања, планирамо да распишемо 50 специjализациjа – рекла је Радуловић.
Она сматра да држава довољно улаже у образовање медицинског кадра.
– Коначно смо досегли оно што jе доскора било мисаона именица: љекари се не ствараjу преко ноћи нити фаворизовањем поjединаца или своjеврсном приватизациjом и "држањем шапе" на одређене специjализациjе. Захваљуjући проактивном приступу министарке здравља Jелене Боровинић Боjовић, ове године смо расписали рекордан броj специjализациjа – казала је Радуловић.