Prilikom ranijeg otvaranja ustanove / Dan
17/05/2022 u 09:00 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Roditelji pisali ministarstvu i ombudsmanu: Fale logopedi, djecu sa autizmom vode kod privatnika

U jedinom centru ovog tipa u Crnoj Gori stalno su zaposlena četiri logopeda od kojih je jedan angažovan na polovinu radnog vremena, a aktivno usluge pružaju jedan logoped angažovan na puno radno vrijeme i jedan na pola radnog vremena, navodi ombudsman

Roditelji djece sa autizmom su se žalili Ministarstvu zdravlja i Zaštitniku ljudskih prava i sloboda da, zbog nedovoljnog broja logopeda i stručnjaka u Centru za autizam, djecu moraju da vode u privatne ambulante. Prema podacima Kliničkog centra i Centra za autizam, u toj ustanovi na tretmane dolazi 270 djece sa tim razvojnim smetnjama. Roditelji su istakli da Centar za autizam nema dovoljno logopeda niti adekvatne uslove za tretmane, a imaju manjak termina za djecu. Ombudsman je po žalbama roditelja u izvještaju naveo da postojeći kapaciteti, kadrovski i prostorni, ne garantuju nužne uslove za pružanje kvalitetne zaštite djeci koja imaju potrebu za kontinuiranim tretmanima od strane logopeda, defektologa, somatopeda i oligofrenologa.

– Broj djece koja imaju potrebu za različitim tretmanima, koji u cilju rane intervencije i unapređenja stanja treba da se sprovode često i kontinuirano, uveliko prevazilazi mogućnosti postojećeg kadra da pruži adekvatnu podršku i pomoć. Naime, u jedinom centru ovog tipa u Crnoj Gori stalno su zaposlena četiri logopeda od kojih je jedan angažovan na polovinu radnog vremena, a aktivno usluge pruža svega jedan logoped angažovan na puno radno vrijeme i jedan na pola radnog vremena. Nezadovoljstvo roditelja ogleda se u činjenici da zbog evidentnog deficita logopeda, ove tretmane obavljaju psiholozi koji su prošli određenu edukaciju. Ne ulazeći u ocjenjivanje stručnosti i ocjenu kvaliteta tretmana koje ova lica pružaju djeci, evidentno je da roditelji nemaju povjerenja i nisu zadovoljni istim, te su prinuđeni da tretmane ostvaruju u privatnoj praksi – ističe se u izvještaju ombudsmana.

Potrebna revizija službi u Centru za autizam

Zaštitnik navodi da nacionalni centar ovog tipa treba da ima mnogo veći broj specijalizovanih stručnjaka koji će djeci garantovati kontinuiranu i intenzivnu zaštitu, podršku i praćenje kao i neograničavajuće prostorne i materijalne uslove za rad.

– Neophodno je revidirati i sveobuhvatno analizirati kapacitete svih postojećih službi koje u usvojim redovima imaju stručna lica za rad sa ovom kategorijom djece, na lokalnom i nacionalnom nivou, kako bi se međusobno uvezali i multidisciplinarno pružili nedostajuće usluge djeci sa smetnjama u razvoju. Evidentnu potrebu za dodatnim stručnim kadrom moguće je prevazići otvaranjem adekvatnog studijskog programa. Takođe, povezanost Centra za autizam sa drugim službama kako zdravstvene, tako i socijalne zaštite treba da bude stalna i organizaciono naprednija, kako bi se adekvatno koristila sva raspoloživa stručna pomoć kako u lokalnim zajednicama, tako i na nivou države – navodi se, između ostalog, u izvještaju.

Kako navode, zaštitnik je sprovodio postupak koji se odnosi na zdravstvenu zaštitu djece u Centru za autizam, razvojne smetnje i dječju psihijatriju, po obraćanju roditelja.

– Zaključeno je da ta ustanova nema uslove za pružanje adekvatnog tretmana djece sa poremećajima autističnog spektra. U okviru Centra sa djecom tretmane sprovode psiholog, logoped, somatoped, oligofrenolog i socijalni radnik što naizgled garantuje multidisciplinarni pristup u pružanju zaštite djeci. Međutim, utisak je da je koncentracija djece koja koriste usluge ovog centra velika, te da je fizički neizvodljivo organizovati kvalitetnu zaštitu svakog djeteta u skladu sa individualnim potrebama. Nezadovoljstvo dugim vremenskim periodom između dva pregleda ili tretmana su iskazali i roditelji djece. Kada je u pitanju prostorna i materijalna opremljenost, primjećuje se da centar raspolaže veoma malim prostorom, posebno imajući u vidu broj djece i broj tretmana koji se sprovode u ovim prostorijama. Angažovani profesionalci smatraju da su im uslovi za rad prilično otežani prostornom ograničenošću, dok su izrazili zadovoljstvo tehničkom opremljenošću. Osipanje kadra i činjenica da defektolozi napuštaju ovaj centar, u potrazi za radnim mjestima sa lakšim uslovima ili boljim primanjima, evidentno je i donekle opravdano. U obrazovnom sistemu i privatnoj praksi ovi stručnjaci imaju mnogo povoljnije uslove. Stoga je neophodno uspostaviti različite mehanizme motivisanja stručnih lica u cilju zadržavanja kadra i dostizanja najvišeg standarda u pružanju tretmana djeci – navodi ombudsman.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 12:34