Ministarstvo zdravlja pionir je u regionu po projektima koji su pokrenuti u oblasti digitalizacije zdravstvenog sistema, a napredak koji je evidentan u ovoj oblasti zaslužuje sve pohvale, ocijenila je novoimenovana stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Ekatarina Paniklova, koja je sa saradnicima razgovarala danas sa ministrom zdravlja Dragoslavom Šćekićem.
Ona je istakla da je projekat pod nazivom "Jačanje sistema zdravstva u Crnoj Gori (faza 2)", koji zajednički realizuju Ministarstvo zdravlja i kancelarija UNDP-a u Crnoj Gori izuzetno bitan, između ostalog, što će kao pilot projekat u regionu kako je kazala, predstavljati putokaz i drugim državama šta mogu da očekuju na putu digitalizacije svojih zdravstvenih sistema.
Stalna predstavnica UNDP-a zahvalila se na dosadašnjoj saradnji i povjerenju i uputila je čestitke ministru Šćekiću i timu Ministarstva zdravlja za postignute rezultate, pozitivne promjene koje su već vidjljive u procesu reformi i izgradnje sistema zdravstva. Ona je izrazila puno poštovanje što i u izazovnim političkim okolnostima Ministarstvo zdravlja odgovorno radi na strateškom unapređenju zdravstvenog sistema.
Zahvaljujući se na posjeti, kao i dosadašnjoj saradnji i podršci, Ministar Šćekić sa saradnicima, upoznao je Paniklovu sa statusom realizacije ovog i ostalih projekata koje Ministarstvo zdravlja realizuje uz podršku UNDP-a. On je ocijenio da su benefiti koji će se ostvariti njihovom implementacijom višestruki i da će u velikoj mjeri uticati na podizanje nivoa kvaliteta zdravstvenih usluga građanima.
Pored projekta jačanja sistema zdravstva, Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa UNDP-om sprovodi niz značajnih projekata. U prvom redu informacioni sistem Kliničkog centra Crne Gore, koji je u fazi održavanja, zatim razvoj Informacionog sistema Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, čija je realizacija u toku, a kroz projekat jačanja sistema zdravstva u Crnoj Gori, u toku su aktivnosti na implementaciji Sistema Track and Trace, telemedicine, mobilnog zdravstva, softvera Ministarstva zdravlja, elektronskog zdravstvenog kartona i drugih.
Na sastanku je ocijenjeno da je neophodno intenzivirati aktivnosti na svim zajedničkim projektima u cilju digitalizacije zdravstvenog sistema, kako bi se na najbrži i najkraći način omogućilo da se informacije nesmetano distibuiraju i formiraju baze podataka, sve sa krajnjim ciljem unapređenja sistema i očuvanja zdravlja i života vaših građana.
Pored ministra Šćekića, sastanku su prisustvovali i državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Vladimir Obradović, generalna direktorica Direktorata za biomedicinu i transplantaciju Sandra Damjanović i načelnik Direkcije za digitalne politike inovacije Marijan Marijanović.