To je ocijenjeno na sastanku Zajedničke crnogorsko-albanske komisije za obnavljanje, popravku i održavanje graničnih oznaka duž crnogorsko-albanske državne granice i Zajedničke ekspertske komisije za sprovođenje sporazuma o graničnim prelazima između dvije države.
- Sprovođenjem zaključenih sporazuma o državnoj granici i graničnim prelazima dajemo doprinos razvoju i unapređenju dobrosusjedskih odnosa Albanije i Crne Gore i regionalnoj saradnji u procesu pristupanja EU - navodi se u zajedničkom saopštenju crnogorskog i albanskog dijela Komisije.
Dodaje se da je na sastanku razmatrano sprovođenje Sporazuma koji su 2009. godine potpisali Vlada Crne Gore i Savjet ministara Albanije, a koji se odnosi na obnavljanje, popravku i održavanje piramida, međupiramida i drugih graničnih oznaka duž crnogorsko - albanske državne granice.
Zajednička komisija je, kako je saopšteno, razmatrala i pripremu protokola o implementaciji Sporazuma o otvaranju zajedničkog graničnog prelaza Sveti Nikola – Puljaj za međunarodni drumski putnički saobraćaj i vršenje zajedničke granične kontrole.
Članovi Zajedničke komisije razgovarali su i o sprovođenju sporazuma o graničnim prelazima sa osvrtom na ubrzanje graničnih procedura za vrijeme ljetnje turističke sezone.
- Sa osvrtom na Zajednički granični prelaz Sukobin – Murićani, na putnom pravcu Ulcinj – Skadar i granične prelaze Božaj- Hani Hotit, na putnom pravcu Tuzi- Skadar - kaže se u saopštenju.
Dodaje se da su dogovorene konkretne aktivnosti za obnavljanje graničnih oznaka, kao i utvrđena dinamika pripreme protokola o procedurama vršenja zajedničke granične kontrole i troškovima nastalim u radu na Zajedničkom graničnom prelazu Sveti Nikola – Puljaj.
Kako se navodi u zajedničkom saopštenju, na sastanku su učestvovali predstavnici ministarstava unutrašnjih poslova, policija i katastara obje države.