/ -
06/05/2021 u 06:45 h
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Уставни суд стопирао наплату судских трошкова клијентима који су узели кредите у швајцарским францима

Имамо и наде и вјере да ће Уставни суд исправити ову срамоту, јер смо и опљачкани и преварени. Ако постоји права, правде и закона, онда пресуда треба да буде у нашу корист, поручио је Сенић

Клијентима који су узели кредите у францима, а за које је пресуђено да морају да плате судске трошкове због спора пред Основним судом, биће стопирана извршења све док Уставни суд не донесе коначну одлуку по иницијативи 95 од укупно 113 клијената некадашње Хипо Алпе Адрија банке, а садашње Адико банке. Одлуку о стопирању извршења по основу одлуке Вишег суда из новембра донијело је једногласно вијеће Уставног суда. Одлука је донесена 29. априла, а све до тог дана извршитељи су наплаћивали судске трошкове за адвокатску канцеларију Јововић, Мугоша и Вуковић, који су заступали ХААБ у спору који је 2013. године почео у Основном суду.

Клијенти, њих близу 270, покренули су 2013. године спор пред Основним судом због кредита индексираних у швајцарским францима тражећи да се кредити конвертују и уговори прогласе ништавим. Након што суд двије и по године није ништа радио по питању тужбе, обратили су се парламенту који је 2016. године усвојио Закон о конверзији кредита у еуре. Тиме је, како је за "Дан" казао представник клијената Драган Сенић, њихов тужбени захтјев испуњен. Након тога 113 клијената је одустало од тужбе, док 154 клијента нису. Основни суд је за 113 клијената донио пресуду да морају да плате судске трошкове, иако је њихов тужбени захтјев испуњен усвајањем закона. Судски трошкови износе око милион еура. Ту пресуду је потврдио Виши суд у новембру. Тако је клијентима од јануара почело извршење по основу пресуде, након чега је 95 од 113 клијената Уставном суду поднијело жалбу на пресуду.

– Уставни суд је одлуку донио 29. априла, а чак и тог датума су извршитељи скидали паре са рачуна клијентима. Ово је привремена мјера, да би ухватили ваздуха до коначне одлуке Уставног суда. Не знамо када ће бити донијета коначна одлука Уставног суда. Надам се да ће пресуда бити у нашу корист. Имамо и наде и вјере да ће Уставни суд исправити ову срамоту, јер смо и опљачкани и преварени. Ако постоји права, правде и закона, онда пресуда треба да буде у нашу корист – поручио је Сенић.

Иста тужба, различите пресуде

Пред Основним судом је 270 клијената водило одвојене спорове, тј. један спор је водило 113 клијената, а други 154. Сенић је казао да је исти судија донио одлуку да 113 клијената плати судске трошкове, а да од 154 клијента, 91 не плати судске трошкове.

– Исти судија, иста тужба, различита пресуда за 113 и 91 клијента. Пресуђује да ми треба да платимо судске трошкове, а да 91 клијент не треба да плати судске трошкове. Због тога сам и поднио кривичну пријаву – рекао је Сенић.

Он је казао да се ни Основни ни Виши суд нису бавили суштином њиховог проблема, те да су извршитељи некима од клијената већ наплатили цијели износ за судске трошкове, што је око десет хиљада.

– Неки клијенти су и сами платили трошкове, јер нису хтјели да им се негдје води да им је рачун био у блокади. Док су клијентима који су имали пара на рачуну скидали цијеле износе – рекао је Сенић.

Он сматра да су Основни и Виши суд требало да донесу одлуке да су уговори индексирани у францима ништави, као што су то урадили судови у Хрватској.

– Уставни суд је 2018. године, када је одбијао иницијативу ХААБ за оцјену уставности Закона о конверзији кредита из франака у еуре, навео да су уговори ништави и да не производе правно дејство. Скупштина је закон донијела јер судови нису радили свој посао три године – истакао је Сенић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 00:55