
Jedan čas poslije dolaska američkog državnog sekretara, u zgradi SIV-a na Novom Beogradu počeli su zvanični ministarski jugoslovensko-američki razgovori, u kojima su delegacije predvodili Miloš Minić i Henri Kisindžer. Tokom jednog i po sata razgovora razmotren je čitav niz pitanja. O ovom sastanku imamo sačuvan kompletan stenogram. Razgovor je počeo neuobičajeno za jugoslovenske diplomatske standarde, tako što je Miloš Minić govorio prvi – prije gosta – i relativno dugo za početak zvaničnih razgovora.
U knjizi "Kisindžer u Beogradu: Henri Kisindžer, Tito i Jugoslavija u Hladnom ratu i ratovima 1990-ih" objavljen je i kompletan stenogram ovog sastaska, koji, nažalost, zbog njegove dužine ne možemo objaviti u našem feljtonu, kao što ćemo samo ukratko pomenuti i susret Kisidžera sa Džemalom Bijedićem, predsjednikom SIV-a.
Pošto su završeni razgovori sa Minićem, američkog gosta primio je predsjednik Saveznog izvršnog vijeća Džemal Bijedić. Razgovor je vođen prema sačuvanim bilješkama od 11.32 do 12.05 časova u istoj zgradi na Novom Beogradu. Ovaj razgovor je bio posvećen raznim aspektima jugoslovensko-američke saradnje. Pored predsjednika SIV-a, u razgovorima su sa jugoslovenske strane učestvovali isti akteri kao i na susretu sa Minićem: zamjenik saveznog sekretara za inostrane poslove Lazar Mojsov, pomoćnik sekretara Nikola Milićević, načelnik odjeljenja SSIP-a Svetozar Starčević, spoljnopolitički savjetnik predsjednika SIV-a Nikola Čičanović i jugoslovenski ambasador u Vašingtonu Toma Granfil, a sa američke strane članovi pratnje sekretara Kisindžera, Helmut Zonenfeld, savjetnik, Artur Hartman, pomoćnik za evropske poslove, ambasador Tun i Piter Rodman.
Pošto je predsjednik SIV-a Džemal Bijedić pozdravio uglednog gosta iz Sjedinjenih Država, on je izrazio zadovoljstvo što je došlo do realizacije posjete Jugoslaviji i prilike za razmjenu mišljenja o pitanjima od zajedničkog interesa. Prema američkom izvještaju, Bijedić je, zbog kratkoće vremena, ponudio Kisindžeru da on prvi govori. Međutim, Kisindžer je zahvalio na ovom gestu i upitao Bijedića zašto ne otvori razgovor sa temama koje su od najviše brige za Jugoslovene, na šta će on pokušati da odgovori. Tako će najkorisnije iskoristiti raspoloživo vrijeme.
Državni sekretar Kisindžer se potom zahvalio na gostoprimstvu. On je istakao i američku zainteresovanost da se ova posjeta realizuje – bez obzira na to što je kratka – jer bi se sljedeća prilika ukazala tek kroz šest mjeseci. I kratka posjeta se može iskoristiti za efikasnu razmjenu mišljenja, što su već pokazali korisni razgovori koje je vodio sa potpredsjednikom SIV-a i saveznim sekretarom Milošem Minićem. […]
Poslije dva susreta u zgradi SIV-a na Novom Beogradu, uslijediće i najznačajniji susret u posjeti Kisindžera Jugoslaviji – posjeta i razgovor sa predsjednikom Titom. Iz Saveznog izvršenog vijeća, državni sekretar Kisindžer, njegova supruga Nensi i članovi njegove pratnje produžili su odmah na Dedinje, u Beli dvor. Tamo ih je dočekao predsjednik Tito sa suprugom Jovankom, Edvard Kardelj sa suprugom, Miloš Minić sa suprugom, Lazar Mojsov i ambasador Toma Granfil. Poslije pozdravljanja i kratkog posluženja u velikom salonu, oko 12.45 počeli su njihovi razgovori u biblioteci dvora. Supruge su prešle u radni salon. Kisindžerov tim je isti. Dok su sa jugoslovenske strane učestvovali član Predsjedništva SFRJ Edvard Kardelj, potpredsjednik SIV-a i savezni sekretar za spoljne poslove Miloš Minić, zamjenik saveznog sekretara Lazar Mojsov, ambasador SFRJ u Vašingtonu Toma Granfil, savjetnik predsjednika Republike za spoljnopolitička pitanja Anđelko Blažević, načelnik političke uprave za Sjevernu Ameriku u SSIP-u Svetozar Starčević. O ovom razgovoru su dostupni i jugoslovenski i američki stenogrami, koji uz neke manje razlike vjerno slikaju dijalog dvojice državnika.
PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
(NASTAVIĆE SE)
Коментари (0)
Оставите свој коментар