Začudio sam se kako to da u jednom gradu od takvog značaja kao što je Kotor u čijoj luci postoji živ brodski saobraćaj nema bar jednog hotela koji zaslužuje to ime.
Nijesam mogao to sebi nikako da objasnim. Koliko god prvobitno objašnjenje imalo osnova po kojem sve to zavisi od vlade koja u potpunosti zanemaruje sve što nema vojni karakter, meni se, ipak, takvo viđenje stvari nije učinilo uvjerljivim.
Neka bude i tako kad se radi o manjku hotela, ali baš zato što ovdje ima mnogo oficira, morao bi da postoji barem jedan restoran, gdje bi se moglo čestito ručati, a da povrh svega čovjek ne mora da pije ono jako vino sa Visa koje je prije koji dan za nas bilo ubitačno.
Kako god bilo, žalim što to nijesam ranije uradio kad sam se prvi put obreo u Kotoru, ali evo sad ću dati jedan dragocjen savjet svakom ko je primoran da provede ovdje dvadeset i četiri sata, a želi, pritom, da spava i jede dobro. Pošto se rijetko dešava da u luci nije ukotvljen neki parabrod, otiđite lijepo na brod, uzmite kabinu na jednu noć i u određeno vrijeme za to doručkujte i ručajte na brodu. Biće vam tako mnogo bolje, a sve će vas to koštati u pola cijene.
Kad je već riječ o tome, pošto je vrlo izvjesno da ja nijesam prvi došao do ovog "otkrića", takođe je vrlo vjerovatno da restorani u Kotoru ne mogu da procvjetaju upravo zbog toga što mnogi traže smještaj i hranu na brodovima. Možda sam eto tako našao objašnjenje za sve, a da ga nijesam ni tražio.
Ali ovakva objašnjenja se ne nalaze kad je u pitanju prevoz za Crnu Goru. Kočija nema mnogo i ako se želi otići na Cetinje za svoj račun i uz izvjesnu, relativnu udobnost, umjesto putovanja diližansom u kojoj mjesto košta samo dvije forinte, onda se mora kapitulirati pred fijakeristima. Redovna cijena po fijakeru sa tri konja za ovo putovanje se kreće od osam do deset forinti, ali kad sam pristigao tamo, ona se već bila popela na petnaest forinti, da bi je izletnici iz Barija koji su nakon nekoliko dana prispjeli u Kotor, podigli na dvadeset i pet, pa čak i trideset forinti.
S obzirom na nezgodan put koji vodi neprekidno jednim vrlo strmim usponom sve do samih vrhova planina koje se nadvijaju nad Kotorom, nije preporučljivo krenuti na put s namjerom da se na Cetinje stigne noću. Osim toga, putovati noću znači lišiti se jednog od najljepših prizora koji ljudski um može uopšte da zamisli. Stoga smo, kako ja tako i moji saputnici, namjerili da otputujemo sjutradan rano izjutra ne bismo li stigli na Cetinje prije podneva, naravno pod uslovom da se ne desi da nepredviđeno ostanemo na pola puta ukoliko bi neki konj odbio da nastavi dalje, što se, inače, ponekad i događa. [...]
Cetinje nije na kraju svijeta, ali se čovjek uvijek uzbudi kada, napuštajući grad, pogleda u one ogromne planine koje se nadvijaju nad ovim posljednjim basenom u Boki, i kad pomislim da se mora uspeti do njihovog vrha onim krivudavim putem sa oko šezdesetak okuka koji se bjelasa usred crnila stijena poput neke bijele vrpce. Taj kolski put se naziva Serpentina. A stari put, ili bolje reći – jedna neravnina i teško prohodna staza kojom se do prije desetak godina uzlazilo na planinu, a sa kojeg se prelazi na crnogorsku visoravan, nekad se zvao Kotorske stepenice. Tada je to bila jedina pristupačna saobraćajnica između Crne Gore i civilizovanog svijeta. Da bi se stekao utisak o kakvom strmom usponu je riječ, biće dovoljno da se kaže da se najviša tačka puta, kako starog tako i onog novog, nalazi na oko hiljadu metara nadmorske visine i na manje od hiljadu i pet stotina metara vazdušne linije od Kotora.
PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
(NASTAVIĆE SE)
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar