
Među značajnim naslovima iz poznate biblioteke ‘‘Svjedočanstva‘‘ ugledne izdavačke kuće CID iz Podgorice, nalazi se i knjiga italijanskog novinara i pisca Vika Mantegece ‘‘U Crnoj Gori – bilješke i utisci‘‘, koju je CID objavio 2008. godine. Viko Mantegeca (1856-1934) je u Crnoj Gori boravio 1896. uoči vjenčanja nasljednika italijanskog prestola Vitorija Emanuela i princeze Jelene Petrović, kćerke knjaza Nikole, pa je to bila idealna prilika da se i neposredno upozna sa našom zemljom, njenim ljudima i tadašnjim prilikama. Tako su nastale njegove bilješke i utisci koje će objaviti u Firenci. Istim povodom, podsjećamo, nastala je i knjiga njegovog zemljaka i kolege Maria Borse ‘‘Pisma iz Crne Gore‘‘, čiji smo dio nedavno, takođe, predstavili na ovom istom mjestu.
Knjigu ‘‘U Crnoj Gori – bilješke i utisci‘‘, s italijanskog je prevela Vesna Andrejević, a redakturu prevoda uradio je Drago Ćupić. Uz ljubazno odobrenje direktora CID-a, gospodina Ratka Bojanovića, u našem feljtonu, iz ove dosta obimne knjige prenijećemo fragmente, koje smo ocijenili posebno zanimljivim, što nije bio lak odabir, pošto je cijela knjiga takva.
***
Prošle godine, tokom posjete koju sam upriličio predsjedniku vlade g. Krispiju, koji mi već godinama ukazuje čast svojom naklonošću, imao sam prilike da razgovaram sa njim o nepresušnim izlivima simpatije prema našem prestolonasljedniku prilikom njegove posjete Firenci, o privrženosti koju je za kratko vrijeme zadobio među fjorentinskim građanstvom i o utisku koji je ostavio svojom kulturom, ozbiljnošću i umješnošću na sve one koji su imali tu čast da stupe u razgovor sa njim. Upravo u to vrijeme, novine su opet bile našle novu nevjestu princu od Napulja, samo se ne sjećam više na kojem dvoru. I tako, prirodno, razgovor poče na temu braka nasljednika kraljevskog trona.
‘‘Čini se da smo našli nevjestu‘‘, reče mi g. Krispi. ‘‘Štaviše, našao ju je sam prestolonasljednik upravo na dvoru gdje smo i mi bili prethodno obratili pažnju. Moglo bi da bude malo problema, ali vjerujem da će se sve to izgladiti. Nevjesta je lijepa, od dobrog roda poznatog po svom heroizmu i hrabrosti‘‘.
I g. Krispi mi tada povjeri u tajnosti ime buduće italijanske kraljice čiji je portret nosio u džepu zajedno sa slikom čitave kneževske porodice Petrović. Eto, jednom sam i ja morao da čuvam državnu tajnu!
Nekoliko dana kasnije obreo sam se na terasi jednog kupališta u grupi sa damama i gospodom iz fjorentinskog društva koji su komentarisali vijest o vjenčanju princa od Napulja. I dok su svi s nevjericom gledali na to, ja se usudih pomalo nadmeno da kažem da je ovoga puta vijest tačna.
‘‘Ko je nevjesta?‘‘, upitaše me svi uglas.
‘‘To ne znam‘‘, odgovorio sam im vrlo misteriozno. ‘‘Ali ono što znam i što mogu da jemčim jeste da je vijest istinita i provjerena.‘‘
Povodom najave o prinčevom odlasku za Crnu Goru njegovim brodom ‘‘Gajola‘‘, iste ove osobe su me podsjetile ove godine na moje riječi izgovorene prošlog ljeta (a kako se, inače, može odoljeti porivu da ne pokažete da znate nešto više od ostalih?) u kojima se blago aludiralo na dvor na Cetinju.
Sve ovo govorim da bih objasnio kako sam i prije nego što je novinska agencija ‘‘Stefani‘‘ dala zvaničnu najavu o vjenčanju, ja već bio spakovao svoje kofere zaputivši se na Cetinje. Shvatio sam kako će Crna Gora veoma brzo ‘‘ući u modu‘‘ i da ću tako preduhitriti na stotine Italijana koji će vrlo uskoro pohrliti tamo, kao što se, uostalom, i desilo. Ali, do prije koju nedjelju putovanje u Crnu Goru svakako nije predstavljalo najlakšu stvar na ovom svijetu, naravno, ako ste se iz Italije zaputili tamo.
PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
(NASTAVIĆE SE)
Коментари (0)
Оставите свој коментар