
U nastavku razgovora sa Titom, Kisindžer je rekao da "Arapi griješe što su tako eksplicitni kada je riječ o PLO. Postigli smo dogovor sa Izraelom da im se vrati dio Zapadne obale. Bili su spremni da pregovaraju. Pravo vrijeme da se dotakne pitanje PLO bilo bi pošto se to postiglo, ne prije. Rabat je dao dobar izgovor Izraelu da ne radi ništa. To je bila pogrešna taktička odluka".
"Arapi se moraju odlučiti da li će da vode ozbiljnu politiku ili da pišu poeziju. Pregovori moraju voditi konkretnim rješenjima a ne deklaracijama". Nadovezujući se na Titove riječi da su Sjedinjene Države uticajne i da mogu najviše učiniti, Kisindžer je naveo da su SAD, u stvari, jedine koje mogu nešto učiniti. U skladu sa tim, on je iznio da Andrej Gromiko, kada predlaže nešto u vezi sa Bliskim istokom, ponudi plan sa mnoštvom principa, a nema ni riječi kako to ostvariti. Sovjetski sistem je sljedeći – saglasimo se sa onim što SSSR predlaže Arapima, a onda traži da Sjedinjene Države to sprovedu. To je razlog zbog čega su Sjedinjene Države djelovale same.
Pošto je konstatovano da su sada Arapi jedinstveni ("poslije Rabata") i riješeni da po bilo koju cijenu istraju, Tito je rekao da Izrael griješi, da daje izjave koje ne pomažu već, naprotiv, djeluju u obrnutom pravcu i od kojih i sami kasnije teško odstupaju.
Kisindžer se složio i istakao da Izrael svojim stavom da neće da razgovara sa Sirijom već samo sa Egiptom dovodi do nemoguće situacije predsjednike Asada i Sadata. "A Asad je veoma razuman čovjek". Na to je Tito odgovorio da je Asad realista i da je čovjek sa kojim se može razgovarati. "Potrebno je malo više fleksibilnosti od strane Izraela." Kisindžer je potpuno odobrio Titove riječi i rekao da je Izrael bio "fleksibilniji", Asad bi sigurno drugačije govorio u Rabatu – jer Asad ne može razgovarati o politici koja vodi ka izolaciji Sirije. S druge strane, "Arapi su pogriješili što su tako izričiti oko Palestine" na samitu u Rabatu. Kisindžer je istakao da je već bio uspio da ubijedi Izrael da vrati dio teritorija. Međutim, "sada poslije Rabata" Izrael je dobio izgovor da ne čini ništa. "To je loša taktika Arapa", zaključio je Kisindžer.
U razgovor se umiješao i Kardelj, koji je istakao da je u ovom momentu palestinsko pitanje više arapski problem i oni su ga morali postaviti u prvi plan. Kisindžer se složio, ali je smatrao da se u Rabatu nije trebalo izjašnjavati, već ostaviti za sljedeći samit. Sjedinjene Države u posljednje vrijeme, zbog svoje unutrašnje situacije, nijesu ništa preduzimale. Sadat je govorio Kisindžeru u junu da se nešto mora uraditi prije samita u Rabatu. "Ali urađeno nije ništa. Učinićemo ono što se može. Moraćemo ići na Ženevu."
Tito je nastavio da je Goldman sada u Izraelu i da je govorio da ovo nije njegova lična akcija. Međutim, Kisindžer je istakao da sumnja u to, "ali da nije grijeh da se sretne sa Sadatom i Asadom". Međutim, Goldman nije predstavljao izraelsku vladu. Sjedinjene Države su taj faktor koji pokreće Izrael, zato ih Arapi traže, a na Arapima je da pomognu akciju Sjedinjenih Država. Mora se ići "korak po korak". Kisindžer je istakao: "Arapi moraju neko vrijeme da ćute." Sadat razumije ovakvo američko stanovište. I Asad bi to shvatio kada bi se Izrael drugačije ponašao. Mi smo spremni da vršimo pritisak na Izrael, ali je očito da u tome možemo uspjeti samo ako idemo postepeno. Kardelj se ponovo umiješao i rekao da bi "to bilo realno ako se ide na svim tačkama paralelno", a Kisindžer je ponovo podvukao da je bolje ići korak po korak sa svakom zemljom posebno, uz uvjeravanje da nijednu od tih zemalja Sjedinjene Države neće izolovati. Kisindžer je smatrao da separatni mir nije moguć. "Ako Arapi od nas traže da radimo na rešenju u cjelini, mi ćemo pokušati ali uspjeh nije siguran."
PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
(NASTAVIĆE SE)
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar