
Narko-biznis balkanske mafije probio je granice regiona. Tako je organizovane kriminalne grupe sa ovih prostora pozicionirao u sam vrh evropskog narko-tržišta. Među klanovima sa domaćih prostora posebno se izdvajaju kotorski "kavački" i " škaljarski klan koji usko sarađuju sa mafijama iz susjednih zemalja ali i onih sa međunarodnih relacija.
Da "podzemlje" ne miruje govore sve veće zaplijene višemilionski vrijednih pošiljki kokaina koje "padaju" uglavnom u lukama. Luka Bar (Crna Gora) , luka Drač ( Albanija) , luka Amsterdam, luka Ploče (Hrvatska) ....samo su neka od mjesta gdje su zaplijenjene veće količine kokaina koji uglavnom dolazi iz Latinske Amerike, Kolumbije....Međunarodna saradnja nacionalnih policija i istražnih organizacija ostavila je utisak da je kriminal uzdrman.
Međutim postavlja se pitanje koliko je tovara koji je " prošao" i da li će zbog učestalih zaplijena cijena kokaina "skočiti"... Takođe, otvara se novi (strai) rizik, otvaranje novih švercerskih ruta i smišljanje novog načina krijumčarenja.
Kriminolog Velimir Rakočević za portal dan je kazao da "ako je ponuda manja a potražnja za drogom veća to neminovno dovdi do rasta cijene kokaina".
-Svaka zaplijena kokaina a naročito većih količina koje su pronađene i oduzete u poslednje vrijeme može uticati na porast cijene ovog narkotika imajući u vidu da smanjenje dostupnosti droge povećava potražnju za tom supstancom. Ako je ponuda manja a potražnja za drogom veća to neminovno dovdi do rasta cijene kokaina. Međutim, da bi se napravili radikalni koraci na planu suzbijanja zloupotrebe kokaina potrebno je uništiti plantaže i laboratorije za proizvodnju kokaina prvenstveno u Kolumbiji kao i drugim državama. Na tom polju do sada je međunarodna zajednica vrlo malo uradila-kazao je u izjavi za portal Dan kriminolog Velimir Rakočević.
Sve veće akcije policije i pošiljke koje su " pale" utiču na organizovane kriminalne grupe.
-Presijecanje kanala krijumčarenja i oduzimanje droge bi trebalo da djeluje destimulativno na učinioce ovih krivičnih djela. Praksa ipak ne pokazuje da je došlo do usporavanja krijumčarenja droga. Ono što je evidento jeste da se pronalaze nove tehnike transporta droga i one u najvećem broju slučajeva pronađu put do onih kojima je ona najviše potrebna a to je armija narkomana širom svijeta-objašnjava Rakočević.
Dodaje da "poslednjih godina ekspanziju je doživio kontejnerski transport kokaina koji podrazumijeva prevoz droge sa drugom regularnom robom".
-Veliki problem za policiju predstavlja nemogućnost otkrivanja pošiljoca droge jer je u ovaj nezakiniti posao uključen vrlo mali broj osoba. U poslednje vrijeme koje je obilježila pandemija prodaja kokaina se u značajnoj mjeri vrši putem interneta korišćenjem bezgotovinskih plaćanja. Sve to govori o dovitljivosti krijumčara droga koji vrlo vješto pronalaze nove načine distrubucije kokaina-navodi kriminolog Rakočević.
Jedan od rizika velikih zaplijena jeste i potencijalni sukobi unutar mafija.
-Ukoliko bilo koja pošiljka droge bude zaplijenjena ili ne stigne do planiranog odredišta plaća se skupa cijena. Svjedoci smo koliko je pretežno mladih ljudi sa naših prostora stradalo u krvavom skukobu kriminalnih organiazacija oko kontrole narko tržišta. Svaki neuspio transport dovodi do radikalizacije sukoba unutar klanova i serijskih likvidacija svih onih koje vođe klanova smatraju odgovornim za neuspjeh- kazao je Rakočević.
Jedne od standardnih švercerskih ruta preko Crne Gore su Nikšić-prema Bosni i Hercegovini -prema Evropi i preko Bijelog Polja i Rožaja prema Srbiji i Kosovu.
-Nakon dopremanja kokaina u luku Bar on se dalje distrubuira korišćenjem dva kanala krijumčarenja. Jedan je preko Nikšića prema Bosni i Hercegovini i dalje prema Evropi a drugi preko Bijelog Polja i Rožaja prema Srbiji i Kosovu- navodi Rakočević.
Luke i dalje ostaju "sredstvo" preko kojih se dopremaju najveće količine droge.
-Kad govorimo o krijumčarenju kokaina onda možemo sa sigurnošću konstatovati da se lučki gradovi mjesta preko kojih se dopremaju i ditribuiraju najveće količine ove droge koja u evropske luke stiže iz Južne Amerike. Još uvijek dominira dobro poznata šema krijumčarenja kokaina koji u luke pristiže brodovima koji prevoze pretežno južno voće a iz njih se dalje transportuje u specijalnim bunkerima kaminona i automobila-objašnjava Rakočević.
U posljednje vrijeme postavlja se pitanje da li se može govoriti o tome da je balkanski kartel već uspostavljen.
-Može se konstatovati da je odavno uspostavljen narko kartel u ovom dijelu Evrope budući da se narko dileri sa ovih prostora prisutni širom svijeta bilo da su organizatori , dsitributeri ili prodavci kokaina. O tome govori i činjenica da se bez njihove dozvole ne može realizovati ni jedna krimminalna aktivnost u dijelu krijumčarenaj kokaina-smatra Rakočević.
On navodi da je "kriminalna organizacija (sinonim mafija ) je složena kriminalna struktura koja obuhvata više delinkventnih grupa koja ima razvijenu podjelu rada i funkcija kao i sistem koordinacije aktivnosti i načina funkcionisanja sa hijerarhijskom strukturom i prunudom u održavanju unutrašnje discipline i ostvarivanju interesa.
-Kriminalni karteli su oblik kriminalne grupe i predstavljaju čvrstu kriminalnu strukturu sa hijerarhijskim odnosom čiji je cilj specijalizacija u vršenju krivičnih djela- naveo je Rakočević.
Коментари (3)
Оставите свој коментар