Kako je za "Dan" kazao nedavno izabrani ministar pravde Bojan Božović, već prave određenu mapu puta koja će rezultirati jasnim i mjerljivim koracima i rezultatima.
– Postavljanje pravnog osnova za adekvatnu provjeru imovinskog stanja i stilova života predstavnika svih grana vlasti, kao i sami veting sudija i državnih tužilaca, svakako će biti jedna od bitnih stavki tokom trajanja mandata sadašnjeg rukovodstva Ministarstva pravde. Činjenica je da već postoje određene analize i iskustva po pitanju modela kako bi trebalo da se sprovede veting i u Crnoj Gori (npr. veting u Moldaviji). Najkvalitetniji i najadekvatniji mehanizam svakako će biti jedna od tema razmatranja. Svi koraci biće preduzeti u saradnji sa Evropskom komisijom i međunarodnim ekspertima, naravno i uz učešće svih relevantnih institucija i nevladinih organizacija u Crnoj Gori. Mi ćemo na taj način, vjerovatno, za duži vremenski period kreirati jasnu sliku o stanju u pravosuđu, ali istovremeno i isključiti sve one koji nijesu dostojni da rade u sudovima i državnom tužilaštvu. Isto tako, nadamo se da bismo kroz taj model, koji bi se odnosio na pravosuđe, dobili jasnu skicu daljih aktivnosti i za druge organe unutar sistema Crne Gore (policija, inspekcije..) – rekao je Božović za "Dan".
On je istakao da nema vremena za gubljenje, ali da se, uprkos tome, mora voditi računa o svakom koraku kako se ne bi ugrozilo funkcionisanje pravosudnog sistema.
– Prilikom sprovođenja vetinga i te kako ćemo voditi računa o tome da sudovi nesmetano rade, te da ni na koji način ne bude ugroženo pravo na pravično suđenje građana kroz pristup sudu. Činjenica je da ne smijemo više gubiti ni dan. Potrebni su konkretni pomaci i rezultati. O planu aktivnosti po ovom pitanju već pravimo određenu mapu puta koja će rezultirati jasnim i mjerljivim koracima, ali i rezultatima – poručio je ministar pravde.
Nakon demokratskih promjena u avgustu 2020. godine, došlo je do hapšenja više nosilaca sudskih i tužilačkih funkcija. Za to vrijeme mijenjali su se i ministri pravde, tako da je Božović četvrti na toj funkciji u tom periodu.
Veting je proces koji podrazumijeva provjeru imovine sudija i tužilaca i članova njihovih porodica, njihovu eventualnu povezanost s kriminalom i procjenu njihovih profesionalnih kvalifikacija.
Procesom vetinga s pozicije ministra pravde najintenzivnije se bavio Marko Kovač. Po njegovom nalogu, 2022. godine formiran je Radni tim za izradu Analize stvaranja uslova za uvođenje procesa vetinga u pravosuđu. Kovač je na sjednici Vlade u oktobru prošle godine predstavio analizu, pojasnivši da će se proces vetinga sprovoditi kroz tri faze i podrazumijevaće komisiju od devet članova – šest eksperata iz Crne Gore i tri iz inostranstva.
– U pitanju je detaljna i obimna analiza za sprovođenje vetinga, u kojoj je dat komparativni pregled procesa vetinga koji su sprovođeni ili se i danas sprovode u određenim zemljama, gdje je data određena praksa Evropskog suda za ljudska prava u ovom procesu, predložene preporuke i predlozi na koji način treba sprovesti proces vetinga u Crnoj Gori – kazao je tada Kovač.
Njega je na funkciji ministra pravde ubrzo naslijedio Andrej Milović, koji je prve dane mandata posvetio ukidanju odluka koje je donio njegov prethodnik, tako da nije poznata dalja sudbina analize stvaranja uslova za uvođenje vetinga u pravosuđu.