Андреј Миловић / -РТВ Никшић
06/05/2022 u 13:55 h
Bojana BožovićBojana Božović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Члан Тужилачког савјета Андреј Миловић: Потребна ревизија Меденичиних одлука, могуће и понављање суђења

Бојим се да ће Црна Гора морати да формира комисију која би се бавила ревизијом свих одлука које је Врховни суд Црне Горе донио док је Весна Меденица била његова предсједница, казао је Миловић за „Дан“

Бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица сумњичи се да је као члан криминалне групе свог сина Милоша Меденице ургирала код колега судија током доношења одлука у поступцима ревизије и због тога се може довести у питање легалност цјелокупног нашег правосудног система, казао је у разговору за "Дан" члан Тужилачког савјета Андреј Миловић.

Како је истакао, уколико се докаже утицај на судије, свака спорна судска одлука мора проћи ревизију.

– Свака судска одлука која је донесена усљед вршења противправног утицаја, те усљед кривичног дјела представника правосуђа укључених у доношење такве пресуде, мора проћи ревизију, ако не и понављање поступка. С обзиром на то која се кривична дјела стављају на терет бившој предсједници Врховног суда Весни Меденици, бојим се да ће Црна Гора морати да формира комисију која би се бавила ревизијом свих одлука које је Врховни суд Црне Горе донио док је она била његова предсједница, јер се сада доводи у питање легалност комплетног нашег правосудног система – оцијенио је Миловић.

Потребни министри који ће рећи „ово није реваншизам, већ искрена борба против криминала“

У контексту покретања истрага након објављивања пресретнутих скај комуникација, питали смо Миловића да ли се може говорити о ослобађању институција, прије свега правосуђа, а он је оцијенио да ће се то десити када спроведемо кадровску чистку на свим нивоима.

– Поготову на руководећем нивоу, као и кадрова "по дубини" које су поставили главни јунаци преписки са скај апликације, а који су сви заједно повезани са режимом који је 30 година вјешто и плански градио хоботницу. Док год њихови кадрови циркулишу у нашим институцијама, и још горе, док се налазе на руководећим мјестима секретара, директора, начелника, судија, тужилаца и савјетника, да и не говорим инспектора, полицајаца и обавјештајаца, ми не можемо очекивати стварну и праву борбу против високе корупције и организованог криминала – истакао је Миловић.

Како је додао, тај процес ће трајати док год не дођу министри и премијер који ће јасно рећи: "Ово није реваншизам, већ искрена борба против високе корупције и организованог криминала".

– Нажалост, сада се прави компромис са тим кадровима, како по дубини, тако и по ширини, што одлаже искрену борбу против ових пошасти – закључио је Миловић.

Како је "Дан" објавио претходне седмице, Врховном суду још нијесу стизали захтјеви за ревизије конкретних одлука ни од Специјалног тужилаштва ни од Судског савјета.

Одлучујући у поступку ревизије, Врховни суд је почетком маја 2020. донио пресуду којом се фирма Фаб лајв ослобађа исплате 1,2 милиона еура фирми Гуги комерц. То је једна од одлука за коју Специјално тужилаштво сумња да је донијета након ургенције Весне Меденице, која се сумњичи да је по налогу сина Милоша Меденице за одређени новчани износ пристала да утиче на колеге у том поступку тако што ће од њих тражити да одлуче у корист фирме Фаб лајв, чији су власници браћа Бојан и Марко Поповић. Како се наводи у наредби СДТ-а, браћа Поповић су пристала да плате 181.000 еура у виду некретнина у Бечићима, и још 9.600 еура у готовом новцу, како би судска одлука којом су обавезани да компанији Гуги комерц исплатe 1.207.799 еура на Врховном суду била преиначена у њихову корист. Привредни суд је 2017. године утврдио да је купопродајни уговор закључен између Гуги комерца и Фаб лајва раскинут, те да је Фаб лајв у обавези да изврши повраћај купопродајне цијене тужиоцу у износу од 1.207.799,32 еура, исплаћене туженом у роби, опреми и пружањем услуга, на име куповине пословних простора (два пословна простора у Будви). Према наредби о спровођењу истраге, Весна Меденица се сумњичи да је пристала да за нешто више од пола милиона еура врши утицај на неке судије Врховног суда у поступцима ревизије у корист фирми Фаб лајв и Цијевна комерц.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. novembar 2024 15:25