Iz depoa Višeg suda u Podgorici, osim 19 komada oružja i nekoliko mobilnih telefona, ukradena je i manja količina droge, saznaje Libertas. To je utvrđeno popisom sudskog magacina u kojem se čuvaju dokazni materijali iz krivičnih predmeta, a koji je počeo 11. septembra zbog sumnje da je obijen.
Nedugo potom, te sumnje su se ispostavile kao opravdane, jer su zaposleni, sasvim slučajno tokom popisivanja uskladištenih dokaza, otkrili otvor od tunela koji je, utvrđeno je sjutradan, prokopan iz podruma privatnog stana u susjednoj zgradi u Njegoševoj ulici.
"Popis je u toku. To je sve što možemo reći za sada", kazali su danas Libertasu u Višem sudu u Podgorici, koji je i ranije, u više navrata, odbio da odgovori na pitanja u vezi sa popisom dokaznog materijala u depou. Nijesu odgovorili ni da li i iz koliko predmeta nedostaju dokazi.
U međuvremenu, advokat Damir Lekić rekao je, 12. oktobra, na glavnom pretresu u Višem sudu u Podgorici, da raspolaže informacijom da su ukradena dva pištolja iz spisa predmeta protiv optuženih za planiranje ubistava srpskih kriminalaca Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Sutkinja Nada Rabrenović, koja je predsjedavala vijećem, najavila je tada da će navode advokata Lekića, branioca optuženih Janka Vukadinovića, Radovana Stanišića, Momčila Milića i Almira Mujahodžića, provjeriti do narednog ročišta, 15. decembra.
Međutim, sutkinja Rabrenović, na pretresu 15. decembra, nije potvrdila da li su ukradena dva pištolja, koji se vode kao dokazi u postupku protiv Lekićevih branjenika.
Duže od tri mjeseca od obijanja sudskog depoa ne zna se ni motiv, ni nalogodavac izvršenja tog krivičnog djela.
Krađa dokaznog materijala, bjekstvo ili ubistvo nekog od pritvorenika prilikom njegovog boravka u Višem sudu u Podgorici, neki su od mogućih motiva prokopavanja podzemnog tunela, koji se pominju od dana kada je tunel otkriven.
Osim njih, u Švedskoj je uhapšen Vladimir Erić (32), kojeg crnogorska policija potražuje zbog sumnje da je učestvovao u kopanju tunela do depoa Višeg suda u Podgorici.
On je uhapšen 13. oktobra na aerodromu u Štokholmu, na izlazu iz Švedske, po međunarodnoj potjernici Interpola Podgorica.
Potjernica je raspisana i za Erićevim sugrađanima iz Loznice - Veljkom Markovićem (1991), Milanom Markovićem (1970) i Dejanom Jovanovićem (1993), kojima se, takođe, na teret stavlja da su prokopali tunel od privatnog stana u Njegoševoj ulici do sudskog depoa.