U zatvorima u našoj zemlji postoje klasifikacije osoba koje su lišene slobode i to na pritvorenike i zatvorenike. Zatvorenici spadaju u kategioriju onih koji su osuđeni i koji iz takozvane "istrage" budu premješteni na izdržavanje zatvorske kazne. Oni koji se nalaze u istražnom zatvoru su pritvorenici i tu ostaju do okončanja istrage, eventualnog ukidanja pritvora ili do sudske presude.
Prema Zakonu o krivičnom postupku pomenute, "bračne", posjete nisu propisane za pritvorenike, dok su zatvorenici imaju pravo na njih.
Prema dosadašnjem zakonu, tri godine je rok u okviru kojeg može nekom da traje istražni pritvor do izricanja prvostepene presude. Međutim, nerijetko se dešava da neki od pritvorenika po isteku tok roka ili ukidanju pritvora budu ponovo uhapšeni i to na kapiji UIKS-a, tokom izlaska iz zatvora. Nakon toga, ponovo budu vraćeni u "istragu" na osnovu nekog drugog postupka.
Napominjemo da UIKS nije taj koji donosi ove zakonske propise, već je to nadležnost drugih instanci. U nadležnosti UIKS-a je da primjenjuje zakonske norme koje se odnose na lica koja se nalaze u zatvoru.
Postavlja se pitanje da li je gore pomenutim zakonskim propisom uskraćeno pravo na porodicu, zasnivanje iste, licima koja su u istražnom pritvoru.
U razgovoru za portal Dan advokat Srđan Lješković je kazao da je veza je izuzetno važan dio života i to važi za svakoga – bilo da se nalazite na slobodi ili ste iza rešetaka.
- Ipak, održavati vezu dok ste u zatvoru veoma je teško, posebno ako je ta osoba sa kojom ste u vezi spolja - smatra on i dodaje da ako se ne promjeni zakon u odnosu na gore navedenu situaciju i omogući da i pritvorenici imaju pravno na bračnu posjetu kao i zatvorenici, država direktno ugrožava prava pritvorenika.
Zakonom o krivičnom postupku nisu propisane "bračne" posjete za pritvorenike:
- Shodno Pravilniku o bližem načinu izvršavanja pritvora („sl. List CG", br. 042/12 od 31. 7. 2012.) propisane su posjete pritvorenim licima koja se nalaze u Istražnom zatvoru Podgorica i Zatvoru Bijelo Polje. Gore pomenutim Pravilnikom, kao ni Zakonikom o krivičnom postupku, nijesu predviđene bračne posjete pritvorenim licima. S tim u vezi, pritvoreno lice, po odobrenju sudije za istragu, može posjetiti supružnik ili lice sa kojim živi u trajnoj vanbračnoj zajednici, ili njegovi bliski srodnici. Lice koje rukovodi zatvorom, uz saglasnost sudije za istragu, određuje najmanje jedan dan u sedmici i vrijeme u tom danu, kada će se obavljati posjeta pritvorenim licima, ista traje do trideset minuta - pojasnili su u odgovoru za portal Dan iz Uprave zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS).
Dodaju da se posjete obavljaju u posebnoj, za to namijenjenoj prostoriji, pod nadzorom službenika obezbjeđenja kojeg odredi lice koje rukovodi zatvorom.
- Posjeta traje trideset minuta, a sudija za istragu ili lice koje on odredi može odrediti i duže vrijeme posjete. Izuzetno predsjednik suda koji je ovlašćen da vrši nadzor nad pritvorenim licima, može dozvoliti vanrednu posjetu, kao i posjetu pritvorenim licima pod posebnim uslovima, a posjetu djeteta do 14 godina uz mišljenje organa nadležnog za socijalni rad, najviše jedanput mjesečno - ističu iz UIKS-a.
U Istražnom zatvoru Podgorica pritvoreno lice po odobrenju suda mogu posjetiti dva lica i to: utorkom, četvrtkom i petkom, dva puta u toku mjeseca u trajanju do trideset minuta. Posjete licima kojima je mjera pritvora određena od strane Osnovnog suda realizuju se utorkom, dok posjete licima kojima je određen pritvor od strane Višeg suda realizuju se četvrtkom i petkom. Posjete djeteta do 14 godina realizuju se srijedom. Zatvoru Bijelo Polje pritvorena lica po odobrenju suda mogu posjetiti dva lica, dva puta u toku mjeseca, i to četvrtkom u trajanju do trideset minuta.
Zatvorenik (osuđeno lice) ima pravo na porodičnu (bračnu) posjetu:
Kada je riječ o zatvorenicima (licima koja su na izdržavanju kazne a ne u istragu, situacija je nešto drugačija.
Dalje pojašnjavaju da kada je riječ o zatvorenicima, Zakonom o Izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti („sl. List CG", br. 36/2015 i 18/2019) i Pravilnikom o kućnom redu u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, („sl. List CG", br. 36/2015 i 18/2019) propisane su posjete zatvorenicima u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
- Shodno propisima, zatvorenici imaju pravo na redovne i porodične posjete, kao i mogućnost na vanrednu i posebnu posjetu. Porodična posjeta zatvoreniku, u skladu sa Zakonom, vrši se u vremenu od 8 do 18 časova. Zatvorenik ima pravo na porodičnu posjetu od strane bračnog ili vanbračnog partnera i djece, jednom mjesečno u trajanju do tri časa. Iste se realizuju u posebno namijenjim prostorijama bez nadzora službenika obezbjeđenja. Kada je riječ o redovnim posjetama, zatvorenika mogu posjetiti članovi uže porodice, od strane bračnog ili vanbračnog partnera, djece, roditelja, braće, sestara i tazbinskog srodnika u prvom stepenu srodstva, koje je zatvorenik označio prilikom prijema na izdržavanje kazne, dva puta mjesečno, u trajanju do dva časa. Redovne posjete zatvorenika vrše se subotom i nedjeljom, državnim i vjerskim praznicima, od 08.00 h do 16.00 h - navode iz UIKS-a za portal Dan.
"Država direktno ugožava prava pritvorenika, treba raditi na promjeni zakona":
Advokat Srđan Lješković smatra da zbog toga što pritvorena lica nemaju pravo na bračnu posjetu treba raditi na promjeni zakona.
- Imate situaciju na koju država nema odgovor a to je da jedino od svih zemalja u Evropi suđenja u Crnoj Gori traju do u nedogled. Šta to znači, znači da optuženo lice provede tri godine u pritvoru i kada mu istekne taj period mora se pustiti na slobodu jer suđenje nije završeno u zakonom propisanom roku. Nakon puštanja iz pritvorske jedinice to isto lice bude privedeno sa zatvorske kapije po drugom predmetu i vraćeno u pritvorsku jedinicu gdje će ponovo provesti duži ili kraći rok u pritvorskoj jedinici - ukazuje advokat Lješković u razgovoru za portal Dan.
Dodaje da za sve to vijeme tom pritvorenom licu je uskraćeno pravi na bračne posjete.
- Zakon i pravilnici u zatvorskim službama o ovakvoj situaciji nemaju rješenje. To znači da treba raditi na promjeni zakona i pravilnika koji su sada na snazi i prilagoditi ih ovoj novonastaloj situaciji. Ako ne dođe do promjena koje sam spomenuo država direktno ugrožava prava pritvorenih lica koja su im zagarantovana ustavom ove zemlje. Svako pritvoreno lice ima pravo na poštovanje svog privatnog i porodičnog života. U Crnoj Gori moramo podići svijest društva o potrebama pritvorenih lica. Čitaoc će sada reći o čemu ovaj priča, to su kriminalnici, šta oni imaju i šta traže, ali isti taj čitaoc mora znati da će oni krivično odgovarati za djela za koja im se sudi ali njihova prava ni na jedan način ne smiju biti narušena - naglašava Lješković.
Dodaje da ovo pitanje ne smije da se gura pod tepih, već mora biti usaglašeno sa evropskim i svjetskim standardima.
- Raznorazne agencije koje se bave ljudskim pitanjima ovo pitanje kao da namjerno preskaču u svojim zaključcima koje prezentuju javnosti. Ovo je jedan od ključnih problema koje brine pritvoreno lice. Smatram da ako nekada dodje do regulisanja ovog pitanja, da pritvorske jedinice u kojima borave ova lica neće više imati problema sa ponašanjem i disciplinom pritvorenih lica. Smatram da bi posjete pritvorenim licima bez obzira u kom se režimu nalaze, da li na izdržavanju kazne ili u istražnoj pritvorskoj jedinici, bračnih partnera posjete jednom mjesečno u trajanju od dva sata vremena riješilo tekući problem - smatra advokat Lješković.
"Veza važan dio života i za one koji su iza rešetaka":
- Veza je izuzetno važan dio života i to važi za svakoga – bilo da se nalazite na slobodi ili ste iza rešetaka. Ipak, održavati vezu dok ste u zatvoru veoma je teško, posebno ako je ta osoba sa kojom ste u vezi spolja. U mnogim evropskim zemljama, zatvorenicima je dozvoljeno da vide svoje partnere tokom „posjeta bez nadzora“, organizovanih u privatnim prostorijama unutar zatvora - kazao je za portal Dan advokat Srđan Lješković.
Lješković dodaje da je zatvorenik jdužan da porodičnu posjetu, za naredni mjesec, pisanim putem prijavi realizatoru tretmana do kraja tekućeg mjeseca.
- Posebna prostorija u kojoj se obavlja porodična posjeta sastoji se od prostora za boravak i kupatila. Prostor za boravak mora biti opremljen ormarićem za garderobu, garniturom za sjedjenje, mini kuhinjom sa odgovarajućim posuđem, klima uređajem, televizorom i namještajem prilagođenim za boravak djece. Tokom porodične posjete nije dozvoljeno spremanje hrane. Posjetilac prilikom porodične posjete može donijeti sopstvenu posteljinu koju vraća nakon obavljene posjete - pojašnjava on.
Lješković smatra da bi trebalo povećati broj ovih soba u našim zatvorima i urediti ih, prilagoditi ih pristojnim i normalnim uslovima za boravak, adaptirati ih i za osobe sa invaliditetom tako da i oni mogu koristiti ove pogodnosti i prilagoditi ih svojim potrebama.
- Održavanje smislenih odnosa sa članovima porodice, sticanje roditeljskih i partnerskih vještina, preoblikovanje negativnih obrazaca razmišljanja i ponašanja u interakciji sa porodicom i postojanje porodice kao podrške nakon puštanja smatra se zaštitnim faktorima ne samo u smanjenju ponovnog prestupa, već i u sprečavanju među generacijskog prenosa prekršaja. Smatram zbog svega prednjeg navedenog da svi osuđeni zatvorenici, bez obzira na režim u kome se nalaze, treba da imaju pravo na posjetu najmanje jedan sat svake nedelje. Zatvorenicima čije porodice žive na većoj udaljenosti od zatvora trebalo bi omogućiti da sabiraju sve neiskorišćene periode posjeta. Ali za ovakve zahtjeve se moraju izboriti sami zatvorenici ili njihove porodice, jer je očigledno da država nema liberalan stav po tom pitanju - kazao je advokat Lješković.
Dolazilo i do zloupotreba tokom posjeta:
Dodaje da je pravo na posjete supruga ili vanbračnih parnera prošireno pravo, koje ostvaruju samo oni koji to zasluže disciplinom i zalaganjem.
- To pravo može i da se izgubi. A koliko to njima znači, najbolje ilustruju riječi samih osuđenika da im lakše pada 15 dana u samici nego kada zbog loše discipline izgube ovo prošireno pravo. Kažu da im je to jedna od najtežih kazni. To dovoljno govori da o ovom pitanju treba otvoreno razgovarati i možda nešto pokušati mijenjati. Nekada dođe i do zloupotrebe. Dešavalo se ranije i da jedna te ista "vanbračna supruga" dolazi u posjete kod nekoliko osuđenih lica. Zatvorske službe po zakonu nemaju prava da to provjeravaju, a njihovi zahtjevi upućeni drugim državnih organima da se provjere ti podaci nisu nailazili na razumjevanje. Odsustvo bilo koje vrste nadzora u ovim sobama, ponekad, osuđenici pokušaju da zloupotrijebe da bi unijeli u zatvor opijate, mobilne telefone ili neke druge nedozvoljene predmete - ističe Lješković.
Naglašava da više od 90 odsto osuđenika koristi ove prostorije za ispravne stvari i na zakonom propisan način.
- Oni koji se ogluše o pravila koja važe za ovakve posjete, kao i svi sumnjivi pokušaji zloupotrebe završavaju se vanrednim ljekarskim pregledom tjelesnih šupljina i eventualno podnošenjem krivičnih prijava a ujedno rizikuju gubitak stečenih prava.Mislim da kod nas u tim prostorijama nema panik tastera, koji su uvedeni u većini zemalja Evropske uniju i u zemljama u našem okruženju. A isti su uvedeni nakon nekih nemilih događaja u prostorijama za posjetu između supružnika - navodi advokat Lješković.