
U zajedničkoj operaciji sa policijskim snagama u Njemačkoj, Kolumbiji, Sjedinjenim Državama, Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji, španska policija je tvrdila da je „demontirala najveću distributivnu mrežu kokaina u Evropi“. Ukupno, nakon godinu dana policijske istrage pod koordinacijom Europola, uhapšena je 61 osoba, od kojih je zaplenjeno 4.010 kilograma kokaina i više od 600.000 evra.
U ovim akcijama, kada su na kraju sumirani rezultati, među uhapšenima su i državljani Cren Gore koji su označeni kao ključni igrači za narko-biznis.Tako je , prema pisanjima slovenskih medija, veći dio uhapšenih i procesuiranih povezan sa kavačkim klanom.Međutim, ima i onih za koje s enavodno sumnja da su veza škaljarskog klana.
Operacija je bila složena, prema vlastima, zbog velike pokretljivosti članova balkanskog kartela, što je zahtijevalo temeljnu i stalnu koordinaciju svih policijskih snaga uključenih u istragu. U Španiji su istovremeni prepadi izvedeni u provincijama Barselona, Madrid, Malaga, Taragona, Gerona i Valensija.
Ekonomska snaga kartela
Zločinačku organizaciju uglavnom su činili pripadnici istočnoevropskih zemalja, uglavnom iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Glavna karakteristika grupe bila je njena ekonomska snaga i rasipanje članova bez 'čvrstih korijena'. Kao rezultat toga, članovi su se naselili u različitim zemljama i mnogo putovali radi održavanja kratkih sastanaka i sastanaka u luksuznim hotelima i restoranima.
U Španiji je organizacija imala kuće i vozila koja su članovi grupe stavili na raspolaganje vođama kako bi otežali rad policije.
Članovi iz Crne Gore ključni "igrači"
U navedenom periodu, zaplijene kokaina i hapšenja dovela su do sumnje da su ključni igrači u pojedinim od ovih narko poslova osobe koje su iz Crne Gore a koje već neko vrijeme borave u inostranstvu ili zemljama regiona.
Jedan od primjera za to je i akcija u kojoj je policijska istraga počela 2018. godine, kada je u Španiji presretnuta jedrilica sa 1,4 tone kokaina. Uhapšeni su članovi posade, dva Hrvata i jedan Amerikanac. Krajem 2019. istraga se fokusirala na jednog Crnogorca koji je kao vođa upravljao balkanskim kartelom i bio uključen u distribuciju velikih serija kokaina. Crnogorski lider privremeno je boravio u Malagi, ali je često putovao u Madrid i Barselonu, ali i u Srbiju, Mađarsku i Sloveniju, između ostalih.
"Paravojne formacije"
Evropske vlasti smatraju da je kartel jedna od glavnih kriminalnih organizacija koje deluju u Evropi. U grupi su i pripadnici paravojnih formacija koji se uglavnom fokusiraju na trgovinu drogom, ali i pranje novca, krađu automobila, iznudu i otmice.
Policijske istrage, kontakti i pokreti organizacije otkrili su da su pripremali veliki uvoz kokaina iz Južne Amerike preko Španije.
Južna Amerika - izvor kokaina
Sredinom 2020. godine, 1.350 kilograma kokaina iz balkanske grupe zaplijenile su američke vlasti na brodu kod kolumbijske obale. Nakon ovog velikog zastoja, organizacija je pokušala da prokrijumčari 1.250 kilograma kokaina sa brazilske obale u špansku Taragonu u januaru 2021. godine. Tamo je tovar oduzet.
Pored 61 hapšenja i 4.010 kilograma kokaina, policijska operacija je rezultirala presretanjem 2.569 kilograma marihuane, 173 kilograma hašiša, 12,5 kilograma heroina, 30 litara amfetamina i više od šest miliona eura u gotovini. Osim toga, zaplijenjeno je i devet luksuznih vozila, pet motocikala, vatreno oružje i municija, ometači, dokumentacija i računarska i telekomunikaciona oprema.