Црна Гора је опредијељена да прати европски и свјетски тренд који препознаје значај чисте енергије и животне средине као једног од најважнијих ресурса. Препознајући обавезе које Црна Гора има као потписница Париског споразума и кандидат за чланство у Европској унији, наше стратешко опредјељење је да развој економије базирамо на принципима декарбонизације и транзиције зелене енергије. На овај начин желимо да допринесемо успјеху глобалне борбе против негативних ефеката климатских промјена, порука је коју је потпредсједник Владе за регионални развој и министар капиталних инвестиција мр Ервин Ибрахимовић упутио током сусрета са Даниелом Гашпариковом, сталном представницом УНДП-а у Црној Гори.
Током разговора саговорници су се фокусирали на пројекат “Подршка промјени парадигме ка нискокарбонском саобраћају у Црној Гори“, који припрема ово министарство у сарадњи са УНДП-ом, а кроз који испуњавамо услове дефинисане у оквиру Агенде 2030. Потпредсједник Ибрахимовић се осврнуо на потребу едуковања јавности и подизања свијести друштва у цјелини када говоримо о наредним корацима који нас очекују у процесу декарбонизације саобраћаја.
Стална представница УНДП-а Даниела Гашпарикова изразила је задовољство одличном сарадњом са министарством капиталних инвестиција и са потпредсједником Ибрахимовићем разговарала о даљим корацима у правцу ефикасне реализације пројекта.
Како се наводи у саопштењу, саговорници су истакли значај пројекта, који се фокусира на зелену транзицију у саобраћају и дизајн и примјену интегрисаног система јавног превоза са растућим учешћем возила са ниским емисијама ЦО2, што, осим обезбјеђивања техничке и финансијске подршке, подразумијева и превазилажење културолошких баријера и промјену перцепције грађана и грађанки. Први важан корак ка декарбонизацији саобраћаја је усвајање “Мапе пута за декарбонизацију саобраћаја и унапређење мобилности” до краја јуна ове године.
Гашпарикова је упознала потпредсједника Владе за регионални развој са пројектом који УНДП реализује у сарадњи са Општином Пљевља, којим се обезбјеђују субвенције за мјере за повећање енергетске ефикасности у стамбеном сектору и смањење загађења ваздуха у овом граду као добар примјер који може послужити другим локалним самоуправама за примјену мјера енергетске ефикасности. Такође, дугорочна сарадња са Инвестиционо-развојним фондом, као и Еко фондом на програмима подстицања енергетске ефикасности и алтернативних извора енергије фокусираних на грађане и привреду подстаћи ће убрзање нискокарбонског развоја у Црној Гори.
- Саговорници су се сложили да Црна Гора може да се ухвати у коштац са изазовима, неће бити ни лако ни једноставно, а грађани и бизниси треба да буду кључни партнери, што ће у коначном утицати на подизање квалитета живота друштва у цјелини - наводи се у саопштењу Министарства капиталних инвестиција.