SO Budva je pravovremeno obavijestila Vladu Crne Gore, baš kako zakonski rok od 15 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora da zakaže konstitutivnu sjednicu ne bi bio probijen. A taj rok istekao je juče.
Ukoliko Vlada ne zakaže sjednicu u skladu sa zakonom, to bi predstavljalo kršenje ustavnih i zakonskih obaveza, čime se otvara mogućnost za pokretanje pravnih postupaka.
Kako je rekao potpredsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović, Skupština je u petak poslala inicijativu Ministarstvu javne uprave i premijeru Milojku Spajiću da zakažu sjednicu, imajući u vidu da je to sada u njihovoj nadležnosti, jer je predsjednik prethodnog saziva onemogućen da to učini, što je rezultat stava nadležnog resora, koji je konstatovao da mu je prestao mandat.
– Skupština je konstatovala da je u roku od 15 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora, a usled ranijeg stava Ministarstva javne uprave, koje je konstatovalo da je prestao prethodni mandat predsjedniku Skupštine, koji zbog tog stava nije mogao da zakaže sjednicu, uputila inicijativu i obavijestila Vladu da su nastupili zakonski rokovi kada Vlada treba da interveniše i da zakaže konstitutivnu sjednicu parlamenta – pojasnio Jovanović u izjavi za "Dan".
On je rekao da još nijesu dobili zvaničan odgovor MJU. Međutim, postoji i mogućnost da je određen datum održavanja sjednice, ali da još nije zvanično saopšten.
Inače, rok za održavanje sjednice je 15 dana od zakazivanja. Zakonski rok za formiranje vlasti u Budvi ističe 12. februara, pa do tada mora biti konstituisan parlament, odnosno izabrana 33 odbornika i predsjednik Skupštine, nakon čega parlament ima još mjesec na raspolaganju da izabere i predsjednika Opštine.
Prema nezvaničnim saznanjima, jedan od kandidata za predsjednika budvanskog parlamenta je Petar Odžić, a na čelu Budve mogao bi se naći Jovanović.
Rezultati izbora održanih 17. novembra pokazali su duboku podijeljenost u političkom miljeu Budve. Dvije vodeće koalicije – "Za budućnost Budve" Mladena Mikijelja i "Budva naš grad" Nikole Jovanovića – osvojile su po devet mandata, što onemogućava samostalno formiranje vlasti. Da bi se obezbijedila potrebna većina od 17 odbornika, biće neophodno formiranje koalicija, čije je formiranje do sada bilo otežano jer nije bilo volje za saradnju između glavnih političkih aktera.
DPS sa sedam mandata i druge manje partije mogu igrati odlučujuću ulogu u određivanju budućeg političkog pravca. Međutim, i dalje je vrlo neizvjesno da li će doći do kompromisa, ili će se situacija dodatno zakomplikovati.