Адвокат и члан Предсједништва СДП-а Милош Вукчевић предао је данас Иницијативу Уставном суду за оцјену уставности и законитости одредби Одлуке о измјени Одлуке о критеријумима за утврђивање услова за стицање црногорског држављанства пријемом, коју је Влада усвојила 4. фебруара у посљдењим сатима пуног мандата, на електронској сједници и мимо знања министра унутрашњих послова Сергеја Секуловића, саопштено је из Социјалдемократске партије (СДП).
Вукчевић је, како се наводи, од Уставног суда затражио да обустави извршење појединачних аката и радњи, које су предузете на основу Одлуке о измјени Одлуке о критеријумима за утврђивање услова за стицање црногорског држављанства пријемом, која ступила на снагу 19. фебруара ове године.
“Нова владина Одлука је “незаконита”, односно, није у сагласности са одредбама чл. 8 ст. 1 тач. 3 Закона о црногорском држављанству, које прописују да црногорско држављанство пријемом може стећи лице, које између осталих услова испуњава и услов да у Црној Гори законито и непрекидно борави десет година прије поднос̌ења захтјева за пријем” навео је Вукчевић у образложењу Иницијативе.
“Даља примјена Одлуке би нанијела неотклоњиве штетне последице по државу и њене грађане, јер би се великом броју странаца омогућило незаконито стицање црногорског држављанства, што би значајно измјенило демографску структуру” истакао је у иницијативи Вукчевић.
Према његовим ријечима, јасно је да ће се у значајној мјери промјенити “демографска структура становништа”.
“Ако се узме у обзир да Црна Гора има око 480.000 пунољетног становништва, а да су процјене да у држави тренутно има око 30.000 странаца са привременим боравком и око 30.000 странаца са сталним боравком, што је укупно око 60.000 људи, који по оспореној Одлуци могу аплицирати и добити црногорско држављанство у блиској будућности, јасно је да ће се у значајној мјери промјенити демографска структура становништа и довести у питање безбједносни и национални интереси Црне Горе и њених грађана. У прилогу томе говоре и неке процјене да би од 5.000 до 7.000 људи годишње могло по овој незаконитој Одлуци добити црногорско држављанство, иако не испуњавају услове сходно Закону о црногорском држављанству и Закону о странцима”, нагласио је Вукчевић.
Вукчевић је навео и да сматра да би овом Одлуком могла бити значајно измијењена структура бирача у Црној Гори и то већ пред наредне, редовне парламентарне изборе.
“Ово све може имати утицаја на промјену стварне воље бирача у Црној Гори, јер ће сва лица, која незаконито добију држављанство по оспореним одредбама Одлуке, моћи незаконито да остваре и бирачко право, двије године након добијања држављанства, сходно чл. 11 Закона о избору одборника и посланика”, написао је Вукчевић.
Он је у појаснио да Владина Одлука, под законитим и непрекидним боравком, прописала и привремени боравак, који по Закону о странцима није непрекидан боравак, већ је ограничен и може трајати до једне године (чл. 63 Закона о странцима).
“Само стални боравак може бити непрекидни боравак, сходно чл. 91 ст. 1 Закона о странцима, који прописује да се странцу у Црној Гори одобрава стални боравак на неодређено вријеме. На овај начин оспорена Одлука је изашла из оквира Закона о држављанству, али и Закона о странцима, јер је омогућила странцима у Црној Гори да добију црногорско држављанство, иако немају одобрен стални боравак, већ само привремени. Привремени боравак се сходно чл. 38 Закона о странцима може одобрити само странцу, који намјерава да борави у Црној Гори дуже од 90 дана али у посебне сврхе – спајање породице, лијечење, школовање…” рекао је Вукчевић.
Он је нагласио да се привремени боравак не може користити у сврху стицања црногорског држављанства, додаје он, осим за остварење неких циљева – спајање порородице, школовање, “али да не може бити основ да се послије деценије таквог боравка – стекне право на црногорско држављанство”…
“Таква могућност, која је уведена оспореном Одлуком директно је супротна Закону о странцима, који прописује да се на основу привременог боравка може одобрити једино стални боравак странца. Оспорена Одлука је незаконита јер уређује материју „законит и непрекидан боравак странаца“ која једино може бити уређена Законом о странцима. Јасно је да је повријеђен и члан 145 Устава јер други пропис – оспорене одредбе Одлуке нису у сагласности са одредбама Закона о држављанству и Закона о странцима”, навео је он.
За Вукчевића је спорно што у Одлуци, напомиње се у саопштењу, није прецизирано шта се све сматра привременим боравком, а потом је навео и примјер како странац/сезонски радник на овај начин “послије 15-ак привремених дозвола за рад (15×8=120 мјесеци или 10 година) може формално -правно поднијети захтјев за пријем у црногорско држављанство”.
Он је навео и да је Влада начином усвајање Одлуке, повриједила и члан 21 Закона о државној управи, који прописује да Министарство врши послове предлагања унутрашње и вањске политике, нормативну дјелатност и управни надзор у управној области за коју је надлежно.
“Министарство унутрашњих послова је сходно Закону о црногорском држављанству и Уредби о организацији државне управе надлежно за управну област држављанства, па је самим тим ово министарство једино могло бити овлашћени предлагач оспорене Одлуке. За доношење Одлуке не постоји сагласност МУП-а, а упитно је да ли постоји и мишљење Секретаријата за законодавство”, навео је Вукчевић.
И шеф медијског тима Социјалдемократске партије Мирко Станић, 14. фебруара ове године, поднио је Основном државном тужилаштву у Подгорици кривичну пријаву против премијера Здравка Кривокапића због измјена Одлуке о критеријумима за стицање црногорског држављанства пријемом.
Станић је нагласио да је Кривокапић супротно Закону о државној управи и Пословнику Владе предложио и усвојио одлуку о промјени критеријума по којима се стиче црногорско држављанство.
“Ову одлуку је МУП разматрао прије годину и тада је због велике побуне јавности Министарство унутрашњих послова, односно Влада одустала од њеног доношења, правдајући то техничким разлозима. Сматрамо да је у тренуцима, док је буквално изгласано неповјерење Влади из јасне намјере да почини злоупотребу службеног положаја тиме што је за себе обезбиједио право које му по Пословнику и закону не припада. Надам се да ће ОДТ цијенити документ који сам предао, те наше цијенити образложење”, навео је тада Станић.