
Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije za Crnu Goru (SZO) Mina Brajović kazala je za "Dan" da imamo zatišje pred buru kada je epidemija virusa korona u pitanju i da će novi omikron soj postati dominantan od početka 2022. godine. Ona objašnjava da procenat preminulih od korone u Crnoj Gori prevazilazi ono što je prosjek u regionu i na Zapadnom Balkanu. Navodi da u 89 odsto slučajeva omikron soj izaziva blažu kliničku sliku kod mladih od 20 do 30 godina. Na pitanje kako ocjenjuje trenutnu situaciju kod nas, odgovara da imamo svojevrsno zatišje pred buru.
– Vitalni parametri, prosječne vrijednosti za period od 14 dana, koji ukazuju na opterećenost bolničkog sistema i kapaciteta, obim kovid smrtnih ishoda i novooboljelih, kao i procenat pozitivnih rezultata PCR govore sami za sebe. Crna Gora prolazi kroz period svojevrsnog epidemiološkog zatišja. U zemlji se bilježi i dalje transmisija na nivou zajednice, i to trećeg stepena od maksimalnih četiri, prema klasifikaciji SZO. Imajući na umu činjenicu da je novi soj omikron laboratorisjki potvrđen i u Crnoj Gori, a posebno njegov potvrđeni potencijal da se širi "poput požara", situacija traži posebne mjere opreza. Nedavno je Evropski centar za kontrolu bolesti objavio svoje procjene na temelju ograničenih dokaza i podataka i ukazao da je ukupni nivo rizika po javno zdravlje povezan sa širenjem omikrona veoma visok. Imajući na umu da smo u zimskom periodu kada svi više vremena provodimo u zatvorenom prostoru, izraženu mobilnost i interakciju u doba novogodišnjih praznika, eksponencijalni rast broja inficiranih osoba omikron sojem u značajnom broju regiona, nedovoljan nivo vakcinalnog obuhvata, ovakva dešavanja šalju jednu snažnu poruku i podsjećanje da je vrlo izvjesno da je postojeća situacija samo epidemiološko zatišje pred buru. U akutnoj smo fazi pandemije i nema prostora za predah – istakla je Brajovićeva.
Ona je kazala da nova varijanta virusa korona predstavlja razlog za zabrinutost iz perspektive javnog zdravlja.
– Ovo prevashodno iz razloga što ga karakteriše nezapamćen broj mutacija, preko 40, u dijelu "šiljak" proteina čija je "misija" da pomogne virusu da se "konektuje" za zdravu ćeliju domaćina. Danas, poslije nešto manje od mjesec dana i dalje imamo više pitanja nego odgovora. Rezultati matematičkih modeliranja upućuju da je vrlo izvjesno da će omikron biti dominantan soj već početkom 2022. godine. Konzistentni podaci SZO ukazuju da se omikron širi "svjetlosnom brzinom" značajno brže od delta soja. Već sada je jasno da će ovako intenzivna dinamika transmisije rezultirati povećanim opterećenjem bolničkih kapaciteta. Podaci ukazuju da se slučajevi infekcije omikron sojem dupliraju u roku od jedan i po do tri dana, u nekoliko zemalja evropskog regiona poput Ujedinjenog Kraljevstva, Danske i sl. Bez sumnje, mjere koje zemlje budu preduzele u predstojećim danima da prekinu transmisiju opredijeliće dalju trajektoriju transmisije omikron soja. Ukoliko zemlje budu oklijevale sa mjerama odgovora dok se bolnice ne počnu popunjavati biće kasno – navodi Brajović.
Upitana da odgovori da li je poznato i da li je tačno da novi soj stvara blaže simptome i tegobe, navodi da je transmisija je dominantno dokumentovana u populaciji životne dobi od 20 do 30 godina starosti.
– Za sada, prema raspoloživim podacima, u 89 odsto slučajeva radi se o blažim simptomima, poput kašlja, bola u grlu i groznici. Svaki izgubljeni život je nenadoknadivi gubitak i za porodicu i za ukupno društvo i sistem. Mortalitetna statistika povezana sa kovid-19 oboljenjem u Crnoj Gori jeste visoka i prevazilazi ono što je prosjek u region Evrope u subregion zapadnog Balkana. Treba imati na umu da je prosječna kovid-19 mortalitetna incidenca "rezultanta" sadejstva više faktora i svojevsrstan pokazatelj kapaciteta Sistema da klinički zbrine kovid pacijente, dostupnosti zdravstvenog sistema, nivoa transmisije, ali svakako i nivoa vakcinacije – navodi Brajović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар