Sindikati zdravstva započeli su sa provjerom obračuna plata jer jedan broj ljekara na osnovu nepostojećih radnih sati mjesečno prima i preko 3.000 eura, dok je medicinskim sestrama isplaćivano i do 1.500 eura. Iz Samostalnog sindikata zdravstva i Sindikata zdravstva pri Uniji slobodnih sindikata "Danu" je saopšteno da je u toku kontrola obračuna i da ih članstvo podržava u namjeri da se stane na kraj zloupotrebama na štetu državnog budzeta. Iz Fonda za zdravstveno osiguranje "Danu" je saopšteno da je došlo do određenog nesnalaženja nakon uvećanja zarada u zdravstvenim ustanovama i da su imali samo usmene žalbe zaposlenih.
Predsjednik Sindikata zdravstva Vladimir Pavićević kazao je za "Dan" da, prema njihovim saznanjima, pojedini ljekari na osnovu neosnovano upisanih radnih sati mjesečno zarađuju preko 3.000 eura, dok se srednjem medicinskom osoblju po istom osnovu obračunava više od 1.500 eura. On je ponovio da se dešavalo da zaposleni ima preko 700 radih sati u mjesecu, ili više nego što čitav mjesec ima sati, dok je realna brojka 174.
– Nijesmo još ostvarili komunikaciju sa Ministarstvom zdravlja. Veliki broj zaposlenih podržava nas u namjeri da se ovo pitanje riješi. Po našim saznanjima, značajan broj ljekara ima platu preko 3.000 eura, dok je sestrama isplaćivano i po 1.500 eura na osnovu nerealnih satnica. Želimo da se svi oni koji sebi obračunavaju veliki broj nerealnih sati zaustave u beskrupuloznom trošenju budzeta. Radi se o velikom broju kolega i želimo da se objavi kako ti "heroji rada i zdravstva" zarađuju tolike plate – ističe Pavićević.
On je podsjetio da je godinama upozoravaju da se u sistemu zdravstva zarade ne obračunavaju u skladu sa zakonom i da značajan broj zaposlenih koji su u poziciji da sebi obračunavaju zarade zloupotrebljava svoj položaj.
– U ovom trenutku, kada su, povećanjem koeficijenata i programom "Evropa sad", zarade zdravstvenih radnika konačno došle na pristojan nivo, po našim saznanjima, i dalje se vrše malverzacije sa obračunom zarada i neosnovanim upisivanjem ogromnog broja radnih sati po raznim osnovama – rekao je Pavićević.
Njegova koleginica iz drugog Samostalnog sindikata zdravstva Ljiljana Krivokapić kazala je za "Dan" da su već započeli provjere obračuna i da Ministarstvo zdravlja do sada nije pokrenulo to pitanje.
– Mi sa svoje strane ispitujemo na koji način su isplaćivane plate. Ispituju se obračuni zarada, nadamo se da će se konačno i to do kraja rasvijetliti. Svako ko je izvršio zloupotrebu mora da odgovara. Provjeravamo da li i u drugim ustanovama ima takvih slučajeva. Tamo gdje je neko uložio prigovor ima pravo da povjeri stanje na svojoj platnoj listi. Problem je što se ne mogu utvrditi obračunske liste drugih zaposlenih, sem izvršnog direktora, uz zahtjev za kontrolu. Imamo informacije da je nekim kolegama zarada veća od drugih kolega koje su na istim radnim mjestima. To sve treba detaljno ispitati – naglasila je Krivokapić.
Iz Fonda nam je saopštenoda je bilo određenih nesnalaženja prilikom primjene novih propisa i programa "Evropa sad" tokom obračuna zarada, ali da su ustanove postupile po njihovim uputstvima i to ispravile.
– Osim usmenih poziva pojedinih zaposlenih, nijesmo imali prijave iz zdravstvenih ustanova povodom izmjena u obračunu zarada. Mislimo da se radi o nesnalaženju obračunskih radnika u ustanovama. Trebalo je uskladiti plate po programu "Evropa sad" i novom kolektivnom ugovoru. Dobili smo instrukcije da se novac namjenski troši i to se sprovodi po propisima – saopšteno je iz Fonda.
Коментари (1)
Оставите свој коментар