Milivojević / FOTO: Politika
07/11/2024 u 07:04 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Sukob Zapada i BRIKS-a obilježiće narednu dekadu

Samit BRIKS-a plus u Kazanju potvrdio je, između ostalog, da na globalnoj sceni postoji znatan otpor kolektivnom Zapadu u njegovom tekućem pokušaju da zadrži globalnu dominaciju s međunarodnim poretkom zasnovanim na pravilima i neoliberalnoj ideološko-političkoj osnovi.

Potvrda leži u samoj činjenici da je samit uopšte održan pod predsjedavanjem Rusije i u njoj samoj, koju je kolektivni Zapad potpuno izopštio iz svog djelovanja i viđenja tekućih međunarodnih odnosa i svih drugih vidova saradnje (sport, kultura, opšta komunikacija...). Reprezentativnost subjekata, koji su inače suprotstavljeni u nizu značajnih međusobnih i globalnih pitanja i stavova (Kina, Vijetnam, Indija, Egipat, Iran, S. Arabija, Turska, Brazil, Venecuela...), uvjerljivo govori u prilog objedinjenom motivu globalnog Juga za novi poredak kroz otpor globalnoj dominaciji kolektivnog Zapada. U ovom kontekstu Kazanj je definitivno potvrdio da je svijet podijeljen i multipolaran.

Posebnu pažnju zaslužuju prisustvo i učešće OUN, u liku generalnog sekretara Gutereša, kao vid specifičnog otpora tretmanu mjesta i uloge OUN i njega samog s političkim značenjem. Riječ je prije svega o pristupu kolektivnog Zapada, koji daje prednost "novom" neoliberalnom svjetskom poretku prema pravilima u odnosu na povelju i vladajuće principe međunarodnog prava. Treba dodati da na odluku Gutereša i OUN o prisustvu i učešću na samitu utiču i aktuelni sukobi (BI, Ukrajina) s odsustvom reakcija SAD i kolektivnog Zapada na dosta kontroverzne stavove Izraela, a dijelom i Ukrajine, prema OUN i njemu samom kao instituciji. Imajući u vidu visok nivo učesnika s globalnim uticajem i subjekata koji na direktan (Rusija, Iran) i indirektan način (Zaliv, Egipat) učestvuju u sukobima i inicijative (Kina–Brazil) za mirno rješenje, bilo je prirodno učešće OUN u skladu s ciljevima povelje i odgovornosti za mir i razvoj u svijetu, uz potrebu podrške mjestu i ulozi OUN, kao i validnosti sistema zasnovanog na povelji i međunarodnom pravu. Učešće Gutereša i OUN na ovaj način istovremeno su iskazali i neku vrstu otpora sankcionoj politici Zapada i priklanjanje globalnoj većini koja to ne slijedi. Sa svoje strane, BRIKS plus je na samitu i u završnoj deklaraciji jasno potvrdio opredjeljenje za poredak zasnovan na Povelji OUN i principima međunarodnog prava s posebnim podvlačenjem ravnopravnosti u saradnji, jednakosti, nemiješanja.

Poseban otpor BRIKS plus je iskazao prema djelovanju svjetskih finansijskih institucija Svetskoj banci (SB) i MMF i zapadnoj dominaciji nad njima. U žiži otpora je (zlo)upotreba ovih institucija prevashodno u funkciji interesa razvijenog Zapada s jedne i rastućeg socijalnoekonomskog jaza na globalnom planu na štetu kolektivnog Juga s druge strane. U prvom planu su problemi prezaduženosti, siromaštva, klimatskih promjena, dalja strategija održivog razvoja, u kojima globalni jug ne prepoznaje transparentno i ravnopravno postavljanje SB i MMF-a, odnosno Zapada. U ovaj kontekst treba pridodati i otpore dominaciji dolara, kao svjetske rezervne valute, te nastojanja zemalja u BRIKS-u i oko njega da koriste domaće valute u međusobnim plaćanjima, kao i pokušaje u traženju rešenja za neki vid "sopstvene" valute.

Posle samita BRIKS-a u Kazanju neizbježan je zaključak da svijet ulazi u narednu fazu definisanja novog svjetskog poretka, u čemu vjeć djeluje sukob dva koncepta: kolektivnog Zapada na čelu sa SAD radi očuvanja dominantnog položaja zasnovanog na pravilima i već utvrđenim ideološko-političkim i geostrateškim liberalno-demokratskim premisama: kolektivnog juga na čelu s jezgrom BRIKS-a Kina, Indija, Rusija, s oslanjanjem na reafirmaciju normi, principa i standarda zacrtanih u Povelji OUN i posebnim osloncem na identitetsko-suverenističke korijene i vrijednosti, zatim na jednakost i ravnopravnost u globalnim odnosima i najzad na povratak miroljubivoj koegzistenciji. Nezavisno od analiza i ocjena rezultata samog samita u Kazanju, njegovim održavanjem, naglašenim zanemarivanjem glavnih aktuelnih geopolitičkih zapadnih stavova i iskazanim otporima dominaciji kolektivnog Zapada, taj sukob je otvoren i obilježiće, kao neizbježan konkretan proces, narednu dekadu u odvijanju međunarodnih odnosa. U ovome će posebnu opasnost predstavljati rizik tekućih i novih sukoba do granica najvišeg intenziteta, jer su suprotstavljeni koncepti, čini se, nepovratno udaljeni, a interes za realizaciju ciljeva svake od strana visoko postavljen. Sukob u ekonomsko-tehnološkoj sferi dobija posebnu težinu i najviši operativno-strateški značaj.

Što se Srbije tiče, dobro je postupila podrazumijevajući realnu međuzavisnost u okruženju i na strateškom pravcu uz uvažavanje, odgovarajućim učešćem, mjesta, uloge i neizbježnog globalnog uticaja platforme BRIKS na tekuće i buduće međunarodne odnose i sopstvene državne, nacionalne interese i važnost značajnih i konkretnih elemenata i subjekata, te prioritet postavljanja u njihovom ostvarivanju.

politika.rs

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

I treba kad nema ni države ni pravde! A vas iz 'Dana' sram bilo za ovakav tekst
Svaka podrška organizaciji FORTIS

Banjo Mirić
This comment was minimized by the moderator on the site

I treba da ih ima. Bravo momci. Sto se Dana tice, ovaj tekst je u negativnoj konotaciji. Obzirom da policija ne moze da nadje ni kradeno biciklo bolje o tome pisite negativno. A momke koji rade ovaj castan posao treba nagradit a ne kritikovat.

Jesenjin
This comment was minimized by the moderator on the site

Mislim da će pedofili biti oprezniji, nije vam bilo potrebno objavljivinje ove informacije. Svako normalan će podržati sankcionisanje pedofila.

MM93
This comment was minimized by the moderator on the site

Neka im je sa srećom rad. Čemu frka?

YU
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
07. april 2025 22:00