
Topovi, koji su nekada služili za odbranu Kotora od osvajača, a koji se nalaze na ulazu u Stari grad, ljetos, tačnije sve donedavno, turiste i građane su dočekivali u nereprezentativnom stanju, sa istrulim drvenim postoljima i bez dijela točkova. Omiljeno mjesto za sretanje Kotorana koji su sastanke često dogovarali uz; "nać` ćemo se kod topova", tek ovih dana bi trebalo ponovo da dobije svoje obilježje u svježem, restauriranom obliku. Iz Direkcije za izgradnju i uređenje Kotora još 6. oktobra su najavili da će radovi biti završeni "kroz nekoliko dana", međutim, ovaj posao dosad nije u potpunosti okončan. Istina, postolja topova su uklonjena i oni su postavljeni na privremene nosače.
– Popravka i restauracija su u toku i biće završeni kroz nekoliko dana. To podrazumijeva da će topovi biti postavljeni na popravljeno i restaurirano postolje – navela je u odgovoru na pitanja "Dana" Snežana Jovanić, direktorica Direkcije za izgradnju i uređenje.
Inače, topovi su 2008. godine bili uklonjeni sa pozicije ispred "kapije grada", a vraćeni restaurirani 2017. godine, dolaskom na vlast Demokrata sa koalicionim partnerima, pri čemu su postolja na betonskoj podlozi obloženoj kamenom, zamijenile lafete od drveta, a postavljeni su i točkovi.
Ima, međutim, onih koji smatraju da topovima nije mjesto ispred vrata grada, te da, izuzimajući period od 1989. do 2008. godine, nikada ranije nisu bili na tom mjestu. Prema navodima istoričara, izvorno su se nalazili na bedemima.
U Udruženju boraca NOR-a (UBNOR) i antifašista Kotor smatraju da je topovima "mjesto na zidinama, a ne na vratima grada".
– Mogu tu da stoje kao dekor, ali da se poprave i stave u funkciju. U suštini smo za to da se dislociraju i postave na bedeme, jer im je mjesto tamo odakle se grad branio, a branio se sa zidina. Topova na obali nije bilo, kategoričan je predsjednik kotorskog UBNOR-a Jovo Bećir.
Iz opštinske Organizacije boraca NOR-a 1941–1945. apeluju da se topovi srede i "upristoje".
– Ako već stoje kao oličenje grada i nešto što ga obilježava, treba da se upristoje, a ne da izgledaju kao ruglo. Potrebno je da se čim se nešto uoči pošalju majstori da se to popravi. Zašto čekati da prođe vrijeme, da neko to fotografiše i ta slika da ide van Kotora, kada to možemo odmah da završimo. Ako hoćemo da nam grad bude oličenje izgleda turističke destinacije na listi svjetske baštine Unesko, onda moramo hitno reagovati, ne čekati da prođe vrijeme, ocjenio je za "Dan" potpredsjednik OBNOR-a prof. Ljubenko Borović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар