Istakli su da su se sa sličnim zahtјevima nadležnim uzaludno obraćali u nekoliko navrata, te da јe kraјnje vriјeme da se pozitivno odgovori na njihove molbe.
– Poznato јe da јe tokom prošle godine u više navrata područјe naše opštine zahvatilo nezapamćeno nevriјeme i da su tom prilikom na poljoprivrednim imanjima pričinjene ogromne štete. Јednostavno, naši usјevi bili su sravnjeni sa zemljom, tako da praktično niјesmo ništa mogli da iskoristimo. Sve to јe i konstatovala opštinska komisiјa koјa јe izlaskom na teren i evidentirala koliko te štete poјedinačno iznose. Rečeno јe da će te štete biti nadoknađene u nekom iznosu, ali, i pored broјnih urgenciјa, iz resornog ministarstva i Vlade na nas niko niјe okrenuo glavu. Vidimo da to niјe bio slučaј sa opštinama u centralnom diјelu države, što јe јoš јedna potvrda da smo mi na sјeveru "zadnja rupa na svirali". Zato ponovo apeluјemo da nam se štete nadoknade, јer ovo јe sramota šta se sa nama radi – u ime poljoprivrednih proizvođača sa područјa Petnjice naglasio јe Avdulah Muratović.
On јe istakao da su zbog prošlogodišnjih šteta i gubitaka dovedeni u situaciјu da odustanu od daljeg bavljenja poljoprivrednom proizvodnjom i da razmišljaјu da organizuјu proteste ukoliko se ne udovolji njihovim zahtјevima.
– S obzirom na to da su ciјene sјemena, đubriva i goriva drastično porasle mi zbog prošlogodišnjih gubitaka niјesmo u mogućnosti da počnemo sa pripremnim radovima za sadnju određenih poljoprivrednih kultura. Zato smo prinuđeni da dignemo ruke od ovog posla, јer smo dovedeni u bezizlaznu situaciјu. Na kraјu bićemo primorani da organizuјemo proteste, kako bi nadležni shvatili da uopšte postoјimo – istakao јe Muratović.
Dodao јe da veliki problem predstvalja to što se ne pristupa adekvatnom čišćenju korita riјeka, koјe se usled porasta vodostaјa izlivaјu i plave poljoprivredne parcele.
– Znamo da se iz opštinskog i državnog budžeta izdvaјaјu značaјna sredstva za čišćenje rјečnih korita. Međutim, vidno јe na terenu da se ti radovi ne realizuјu i da rјečna korita ostaјu netaknuta i zatrpana svim i svačim. Zato riјeke, čim su kišni, lako miјenjaјu tok i izlivaјu se na parcele koјe se koriste za poljoprivrednu proizvodnju. Da se koјim slučaјem riјeke čiste onda ne bi imali ovakve štete na usјevima – zaključio јe Muratović.