"Stefan Mitrov Ljubiša u svom i u našem vremenu" naziv je predavanja koje je u knjižari Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori održala prof. dr Lidija Tomić, redovni profesor na Studijskom programu za srpski jezik i južnoslovenske književnosti nikšićkog Filološkog fakulteta UCG. Predavanje je održano kao segment manifestacije "Dani Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori".
Ovom prilikom dr Tomić je publici pružila sažet, ali izuzetno sadržajan i precizan prikaz književnog, društvenog i političkog djelovanja Stefana Mitrova Ljubiše (1824 - 1878).
Ljubiša umjetnički rad nije odvajao od svog društveno-političkog rada, jer je njegov književni rad samo jedan od vidova da se odupre tuđinskoj vlasti i asimilaciji srpskog naroda iz Boke Kotorske. Zato se borio za službenu upotrebu srpskog jezika u Austrougarskoj, kao jednog od glavnih identitetskih temelja.
Dr Tomić navodi da književno djelo S.M. Ljubiše inspiriše savremenog čitaoca etikom postojanja, vrijednostima narodne kulture i duhovnosti od vremena, kako sam kaže, `propasti srpskog carstva`".
– Poučen radom Vuka Karadžića i Vuka Vrčevića, Ljubiša je s osloncem na istoriju, folklor i usmenu narodnu tradiciju, vjerovao da je tradicija direktno povezana sa iskustvom narodnog života. Ljubiša je, tako, autor koji se "svim stvaralačkim bićem zalagao za očuvanje srpske nacionalne svijesti u Crnoj Gori i Primorju", kako je suštinu njegovog angažovanja protumačio Branko Popović – kaže, između ostalog, dr Tomić. Zato su u njegovom djelu posebno istaknute etičke teme, a kroz istorijsku prizmu.
Odlomke iz Ljubišinog djela čitali su studenti srpskog jezika i književnosti Marija Marković, Dijana Filipović i Luka Spasojević, a program je vodila Bojana Pejović.
Ž.J.
Коментари (0)
Оставите свој коментар