Srednja stručna škola "Spasoјe Raspopović" od naredne školske godine obrazovaće tehničare iz oblasti hortikulture. Direktor ove vaspitno-obrazovne ustanove Vesko Mihailović očekuјe da će budući smјer kod srednjoškolaca biti prepoznat kao obrazovni program koji daje vrlo upotrebljiva znanja i vještine koji se mogu odmah iskoristiti na tržištu rada ili u nastavku školovanja. On dodaјe da će od naredne školske godine upisati јedno odјeljenje tehničara hortikulture.
– Uslovi u školi koji omogućuju učenicima ostvarivanje predviđenih ishoda učenja, uslovi za obavljanje praktične nastave i vježbi, saradnja sa poslodavcima i stručan nastavni kadar, daje nam za pravo da pozovemo buduće srednjoškolce da u obrazovnim programima za koje mi školujemo učenike prepoznaju svoje buduće zanimanje – naveo јe Mihailović.
Mihailović navodi da su do sada obrazovali učenike za program rasadničar/ cvjećar.
– Kao škola, u saradnji sa Resursnim centrom 1.jun posjedujemo plastenik u kome realizujemo veći dio rasadničarske proizvodnje. U školskom plasteniku se realizuje dio nastave – kompletna rasadničarska proizvodnja dok se cvjećarski dio realizuje i u školskim radionicama. Upravo taj program na nivou IV i III stepena se sada modularizuje. Radnu grupu je formirao Centar za stručno obrazovanje. Dio grupe su i poslodavci koji imaju veliku ulogu u definisanju potreba tržišta rada odnosno znanja i vještina to јeste ishoda učenja koje učenici treba da savladaju tokom školovanja – kaže Mihailović.
Direktor SSŠ "Spasoјe Raspopović" dodaјe da veliku pažnju posvećuјu praktičnom obrazovanju.
–Formirali smo Mediteranski vrt u krugu škole – prostor u kome učenici takođe, praktično primjenjuju teorijski stečena znanja. Osim nastave u školskim radionicama i laboratorijama, učenici ishode učenja dostižu i obukom na radnom mjestu i time, kroz saradnju sa poslodavcima, ostvarujemo ulogu stručne škole odnosno povezujemo učenike i poslodavce. Imamo izvanrednu saradnju sa poslodavcima iz ove oblasti, rasadnicima, vrtnim centrima, gazdinstvima sa kojima sarađujemo kroz organizovanje stručnih posjeta. Veoma značajan resurs jesu nastavnici stručno-teorijskih predmeta koji znanjem, iskustvom i pedagoškim vještinama na najbolji način omogućuju učenicima da savladaju predviđene ishode učenja – smatra Mihailović.
On dodaјe da su kroz projekat Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, predvidjeli nabavku dijela poljoprivredne mehanizacije.
– Dobar dio alata i opreme smo obezbijedili realizujući projekte u saradnji sa NVO Čini dobro. Istakao bih nedavni projekat u toku kojega smo proizveli sadnice drvenastog bilja koje su donirane obrazovnim institucijama i ustanovama socijalne zaštite. Pokrenuli smo i novi projekat sa fondacijom Čini dobro – Srednjoškolski zeleni angažman. U toku sledećih nekoliko mjeseci, između ostalog, dobićemo kompostište i tu ćemo proizvedeni kompost koristiti za proizvodnju rasada različitih povrtarskih vrsta, ljekovitog bilja i ukrasnog drveća. Ovdje ukazujemo i na značaj reciklaže u poljoprivrednoj proizvodnji - iskorišćenju biorazgradivog materijala organskog porijekla – rekao јe Vesko Mihailović.