На име политичког оснаживања жена, из државног буџета у 2020. политичким субjектима подиjељено око 1.368.000 еура, од чега близу 474.000 за финансирање женских организациjа у политичким субjектима, плус jош око 894.000 за редовно функционисање коjе им по закону следуjе пропорционално броjу посланика мање заступљеног пола, показује анализа МАНС-а достављена "Дану". Ипак, из те НВО указују да јавност нема информациjе на коjи начин jе потрошено готово пола милиона еура издвоjених из буџета за потребе финансирања редовног рада женских организациjа политичких партиjа. Иако су партиjама у 2020. уредно уплаћивана средства за финансирање редовног рада женских организациjа, готово ниjедна партиjа ниjе доставила извjештаj о начину на коjи су ова средства утрошена, иако их на то обавезуjе Закон о финансирању политичких партиjа.
МАНС jе анализирао све консолидоване извjештаjе политичких партиjа за 2020. годину достављене Агенциjи за спречавање корупциjе и утврдио да jе већина партиjа извиjестила о приходима на име редовног рада женских организациjа.
– Готово ниjедна партиjа у склопу своjих годишњих финансиjских извjештаjа ниjе извиjестила о потрошњи средстава уплаћених на подрачуне женских организациjа, иако их на то обавезуjе закон – наводе из МАНС-а и додају да су само двије партије дале кратку информацију – Права Црна Гора да нијесу имали трошак, и ДПС који је новац за женску организацију подвео под ставку "приходи по основу финансирање изборне кампање" без прецизних детаља.
О трошењу ових средстава ДПС-а је на сличан начин извиjештено и у категориjи "расходи" гдjе се потрошња овог новца помиње само у оквиру рубрике "утрошена средства по основу финансирања изборне кампање + Женска асоцијација ДПС-а (ЖАД)", коjи заjедно износе 925.561 еура.
– Иако извjештаj ДПС-а не пружа никакве детаљниjе информациjе о начину трошења новца уплаћеног из буџета на име финансирања редовног рада женске организациjе ове политичке партиjе, на основу начина на коjи jе ова партиjа извиjестила о своjим приходима jедино се може закључити да су у ДПС-у ова средства перципирана као финансиjска инјекциjа изборноj кампањи партиjе – наводи се у анализи.
Законом о финансирању прописан jе услов да се новац за редован рад женских организациjа троши у складу са статутом тих организациjа, али ти документи нијесу доступни. Одредбама закона коjима се уређуjе финансирање редовног рада политичких субjеката предвиђено jе да се новац међу партиjама коjе су на изборима наступиле као коалициjа диjели према коалиционом споразуму, што оставља простор да дио новца коjи се расподjељуjе сразмjерно броjу изабраних представника мање заступљеног пола (20 одсто од укупне суме опредиjељене за редован рад политичких субjеката) добиjу и партиjе коjе немаjу ниjедну жену међу своjим посланицима.
– Иако партиjе нијесу испуниле своjу законску обавезу да извиjесте о начину трошења новца за функционисање женских организациjа, Министарство финансиjа ниjе суспендовало исплате партиjама коjе нијесу поступиле у складу са законом – наводе из МАНС-а и указују да министарство ниjе ажурирало образац за финансијско извјештавање, већ партије годишње финансиjске извjештаjе достављаjу у складу са старим, неважећим, законом о финансирању, на обрасцу из 2012. године.