Током ове године против Министарства одбране подниjете су 53 тужбе, коjе се односе на неисплаћену накнаду за рад дужи од пуног радног времена, рад ноћу и за дане државних и вjерских празника, за различите временске периоде, потврђено је "Дану" у војном ресору. У министарству кажу да у подниjетим тужбама ниjе наведен као правни основ накнада за дежурство, нити ниске дневнице.
Просjечна зарада у Воjсци Црне Горе, односно за официре, износе 835,34, подофицире 579,75, воjнике по уговору 462,19 и цивилна лица у служби у Воjсци 414,21 еуро. Наводе да је укупна просjечна зарада у ВЦГ 554,53 еура.
– Министарство одбране ће наставити да ради на унапређењу радних услова и социjалне сигурности лица у служби у Воjсци, као и на побољшању професионалних стандарда за усавршавање и напредовање – тврде у војном ресору.
С друге стране, предсједник Синдиката одбране и војске (СОВЦГ) Горан Драгишић казао је да jе кроз циjели претходни период заступао став да су припадници Воjске Црне Горе у значаjноj мjери оштећени, када су у питању износи зарада као и додаци на зараде, наjкраће речено.
– Указивали смо на оваj проблем претходним менаџментима МО, а са таквом праксом ћемо наставити и у наредном периоду. И поред наших упорних покушаjа да у комуникациjи са наjодговорниjима у МО риjешимо одређена дуговања према припадницима ВЦГ, за шта имамо као доказ и низ захтjева, наилазили смо углавном на зид и ћутање, или чак рекли би, бесмислено одбиjање очигледних захтjева. Епилог оваквог односа jе jасан, и запослени у ВЦГ су били принуђени да се судским путем обрате држави, што jе резултирало енормно великим судским трошковима, за шта ми из СОВЦГ као искључивог и jединог кривца означавамо државу, односно Заштитника имовинско-правних односа. Да jе та институциjа сходно правноj науци, темељно и ваљано сагледала тужбене захтjеве, штета по државу би била избjегнута – оцијенио је у изјави за "Дан" Драгишић.
Додаје да немају податке о броjу тужби припадника Воjске Црне Горе, али имају сазнања да их има по разним основама.
– И овим путем свакако апелуjемо превасходно на МО да веома озбиљно приступи овом проблему, да озбиљно размотри све захтjеве већ након првог сазнања о покретању поступака, те да на правнозаснованоj одлуци утиче на умањење трошкова по државни буџет. Имамо свакако сазнања да су у поступцима коjи се воде захтеви и за прековремени и ноћни рад, рад у даним државних празника, погрешан обрачун валутног курса, или међу новиjим и захтjеви због неусклађености подзаконских аката у ВЦГ са Законом о зарадама у jавном сектору – наглашава Драгишић.
Одговарајући на питање зашто се дежурства не рачунају као прековремени рад као у здравству, у Министарству одбране кажу да дежурство у Воjсци Црне Горе нема карактер прековременог рада.
– Наиме, Законом о раду прописано jе да прековремени рад представља рад дужи од уговореног радног времена, коjи настаjе у случаjу изненадног повећања обима посла, као и у случаjу више силе и у другим изузетним случаjевима. Правилима службе Воjске Црне Горе прописано jе да се дежурство у Воjсци организуjе ради обезбjеђења непрекидног командовања у Воjсци и траjе, начелно, 24 часа, објашњавају у војном ресору.
Додају да је висина накнада (укључуjући и дневнице коjе се запосленима у Министарству одбране и припадницима ВЦГ обрачунаваjу) прописана Правилником о накнадама трошкова лица у служби у Воjсци Црне Горе.