Ilustracija / Dan
26/11/2024 u 18:21 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Većina novinara suočava se sa konstantnim pritiscima

Većina novinara u Crnoj Gori suočava se sa konstantnim pritiscima tokom obavljanja posla, koji dolaze sa brojnih adresa i u raznim oblicima, ocijenjeno je na konferenciji „Novinarstvo u Crnoj Gori: profesija u kojoj rastu podjele i pritisci”.

Izvršni direktor Udruženja za odgovorni i održivi razvoj (UZOR) Danko Jokanović je, na konferenciji koju je UZOR organizovao u saradnji sa Hans Seidel fondacijom i Društvom profesionalnih novinara, poručio „da živimo stvarnost u kojoj se mediji ućutkuju javnim optužbama, novinari napadaju, a napadači ostaju nepoznati ili nekažnjeni“.

Kako je saopšteno iz UZOR-a, regionalni direktor za Jugoistočnu Evropu Hans Siedel fondacije, Klaus Fisinger, naveo je da je medijska sloboda važan faktor demokratije i vladavine prava.

- Novinari imaju pravo da informišu javnost o tekućim stvarima bez ograničenja i pritisaka - rekao je Fisinger, dodajući da je važno pratiti smjernice koje će pomoći da se unaprijedi položaj novinara u Crnoj Gori.

Predsjednik Komisije za praćenje istraga napada na novinare Mihailo Jovović ocijenio je da novinare pritiskaju svi, od političara, biznismena i kriminalaca, a u zavisnosti od oblasti o kojoj izvještavaju.

Jovović je ukazao da, ipak, trenutno postoji veća politička volja vlasti da se napadi istraže, kao i svijest kod policije i tužilaštva da se ti slučajevi moraju što brže rješavati.

Direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Neđeljko Rudović smatra da pritisci na novinare nikad neće prestati, „uprkos tome što težimo da postanemo emancipovano društvo“.

- Primjeri iz najrazvijenih zemalja nas uče da je pritisak na novinare nešto što se, nažalost, podrazumijeva - naveo je Rudović, dodajući da je sloboda medija nikad zaokuružena pobjeda, koju je potrebno svakodnevno čuvati.

Advokatica Maja Živković kazala je da novinari ne trpe samo povrede časti i ugleda, već im se, usljed nedostatka adekvatne zaštite, uništava kvalitet života.

Generalni direktor Radio Televizije Crne Gore Boris Raonić naveo je da nije svaka komunkacija sa nekim ko ima moć - pritisak na novinara.

UZOR: Svaki drugi novinar u Crnoj Gori trpi pritiske

Kako je saopšteno, on kao ozbiljan problem u Crnoj Gori vidi nasilje i ističe da je za novinare bitna intenzivna komunikacije i svijest o sopstvenoj ulozi u društvu.

Izvršna direktorica Daily Press-a Marijana Kadić Bojanić kazala je da treba postaviti pitanje kako urednici rade sa novinarima i da li su oni dovoljno pripremljeni na pritiske.

- Istraživanje UZOR-a je pokazalo da pritisci najviše dolaze od političara. Političari se često žale i na fotografije koje objavljujemo - rekla je Kadić Bojanić.

Direktorica Televizije E Sonja Drobac navela je da novinarstvo nije postizanje konsenzusa među sagovornicima i da to nikad neće biti.

- Nema balansa prema nasilju. Ne postoji, i to je slovo A azbuke i abecede. Nulta tolerancija. To je prvi korak koji moramo da napravimo - kazala je Drobac.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

26. novembar 2024 18:23