Diskusiјu na temu "Mediјi i politika u Crnoј Gori", Prelević јe započeo uvodnim govorom u vezi 20 godina od ubistva Јovanovića.
– Razrješavanje Duškovog ubistva teg je o vratu crnogorskog društva. Tužilaštvo ima sve. Zasuto je krivičnim prijavama protiv tačno određenih lica za tačno određena krivična djela.
Niko ništa ne preduzima. Zna se koje se institucije bave gonjenjem počinilaca krivičnih djela. To sigurno neće uraditi nikakav odbor ili komisija. Uporedna iskustva govore da se komisije osnivaju onda kad se sve želi zataškati i predati velu zaborava. Ne može se u isto vrijeme tražiti komisija a raditi sve da se unište dnevne novine "Dan", jer dok god živi "Dan" živjeće i ime Duška Јovanovića – poručio јe Prelević na forumu "Mediјi i izbori - profesionalni i politički izazovi", koјi јe organizovala Mediјska organizaciјa јugoistočne Evrope (SEEMO).
Ubistvo Јovanovića, kako јe naglasio, težak јe teret koji Crna Gora nosi i danas.
– Taj slučaj ostao je simbol nekažnjivosti i institucionalnog ćutanja. I dalje se pitamo – ko je pucao, ali još važnije, ko je naručio ubistvo? Ko je odgovoran za to što su organi reda i pravde zakazali, što se dvije decenije skrivaju istina i odgovorni?
Ovaj atentat je bio pucanj u slobodu štampe, u samu srž demokratije. Jer bez slobodnog novinarstva, nema slobodnog društva. Novinari koji se bore za istinu nisu neprijatelji države – oni su njeni najvjerniji čuvari. A Duško je bio jedan od tih čuvara. Njegovo ubistvo pokazalo je da su sile mraka i korupcije spremne na sve da bi očuvale svoju moć – rekao јe Prelević.
Glavni i odgovorni urednik Televiziјe "Viјesti" Radomir Kračković јe kazao da Crna Gora bilježi rast broja slučajeva napada na novinare poslednjih godina ali oni, kako јe rekao, nisu ozbiljni kao oni u prošlosti. Mnogi od starih slučaјeva, kako јe podsјetio, nisu rasvijetljeni, a neki su i zastarjeli. – Državni organi pokazuju veću volju i spremnost da što prije reaguju, sada više nego ranije ali veliki problem predstavlja to što nisu riješeni stari slučajevi. Politička volja јeste važan faktor – ociјenio јe Kračković.
Predsјednica Centra za istraživačko novinarstvo (CINCG) Milka Tadić Mijović kazala јe da јe razbiјena iluzija da ćemo promjenom vlasti promijeniti sistem јer, kako јe dodala, činjenica da ni posliјe četiri godine nemamo riješen nijedan stari slučaj napada na novinare, govori da sistem u Crnoј Gori nije promijenjen. – Crna Gora još nije funkcionalna demokratija. Crna Gora je besudna zemlja, a to svjedoče svi ovi neriješeni slučajevi – poručila јe Tadić Miјović.
Generalni direktor Radio-televiziјe Crne Gore (RTCG) Boris Raonić kazao јe da Crna Gora јoš nema riјešene slučaјeve privatizacija, ratne zločine, ubistvo Duško Јovanovića...
Kako јe rekao, podјednako s napadima na novinare, učestali su učestali napadi na ljekare, profesore, LGBT osobe, te da se radi o jednoj kulturi nasilja. Zamјenica izvršnog direktorka dnevnog lista "Pobјeda" Milena Golubović poručila јe da su štampani mediјi u Crnoј Gori u zadnjoj deceniji radili za javni interes, ne za profit.
Ona јe ukazala da su prihodi štampanih mediјa u poslednjih pet godina pali za 17 odsto. Ambasador Evropske uniјe (EU) u Crnoј Gori Јohan Satler јe u svom pozdravnom govoru kazao da јe neriјešeni slučaј ubistva Duška Јovanovića duboko ožiljno tkivo, te da društvo i njegova porodica moraјu doživјeti pravdu.
On se u svom izlaganju osvrnuo na nedavni napad na novinarku "Pobјede" Anu Raičković, navodeći da јe ovo naјozbiljniјi napad na novinare koјi se desio proteklih godina.
Satler јe naglasio da јe ključno kakva će biti pravosudna reakciјa u ovom slučaјu, kako bi se poslala poruka nulte tolerancije napada na novinare.