Nakon što je dio poslanika opozicije u Skupštini Crne Gore nekoliko puta blokirao održavanje sjednice, predsjednik parlamenta Andrija Mandić odlučio je da u četvrtak zaključio sjednicu redovnog zasjedanja. Prema nekim najavama, najvjerovatnije će biti zakazano vanredno zasjedanje u januaru, prvenstveno kako bi se usvojio budžet za narednu godinu.
Mandić je, shodno Poslovniku Skupštine, nakon prve blokade sjednice izrekao mjeru oduzimanja riječi poslanicima opozicije zbog ometanja rada, a u četvrtak je saopštio da će biti prinuđen da im opet izrekne mjeru, ne navodeći koju, da bi potom zaključio sjednicu. Inače, po poslovniku, Mandić je imao mogućnost da predstavnicima opozicije izrekne mjeru udaljenja sa sjednice.
Prema riječima izvršne direktorice Akcije za ljudska prava (ASP) Ines Mrdović, stiče se utisak da Mandić nije želio previše da talasa sa opozicijom pred kraj ove godine, već je rješavanje problema u funkcionisanju državnog parlamenta ostavio za narednu godinu.
– Možda očekuje da će protekom vremena opozicija unekoliko otupiti oštricu načina borbe za svoje ciljeve, koje smo vidjeli prethodnih dana, naročito u svjetlu činjenice da, uprkos očekivanjima, opozicione partije nijesu uspjele da na nivou Podgorice formiraju vlast sa grupacijom aktuelnog šefa dražave – kazala je Mrdović za "Dan".
Podsjetimo, poslanici opozicije ostali su pri odluci da neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine sve dok traje "ustavni puč", koji se, prema njihovom mišljenju, dogodio kada je Ustavni odbor konstatovao da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od šest sudija Ustavnog suda, nakon čega je Skupština istog dana konstatovala prestanak mandata sudiji Dragani Đuranović.
Što se tiče penzionisanja sudije Đuranović, Mrdović smatra da se vjerovatno radi o zatvorenoj priči i teško da tu može biti povratka na staro, niti, kako ocjenjuje, treba da ga bude, jer je ispunila starosne uslove za penziju.
– Nažalost, agonija sa penzionisanjem drugih sudija Ustavnog suda samo se nastavlja – dodala je Mrdović.
Ključni problem u cijeloj priči je taj što neće biti usvojen budžet. Naime, ako budžet za 2025. godinu ne bude usvojen do 31. decembra, država ulazi u privremeno finansiranje, shodno Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. Iz Ministarstva finansija je saopšteno da krajnje kritički ocjenjuju sprečavanje usvajanja najvažnijeg godišnjeg dokumenta – Predloga zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu, u skladu sa propisanim rokom, naročito što su sve obaveze koje se tiču Vlade i MF-a, kao nosioca ovog procesa, izvršene u skladu sa propisanom obavezom.
I Mrdović ukazuje da je veoma loše što nije usvojen budžet za narednu godinu.
– Vidimo da vlasti najavljuju vanrednu sjednicu u januaru. Ukoliko do toga dođe, brzo će se vidjeti kako će biti obezbijeđeno njeno održavanje – tako što će opozicija popustiti u blokadi, ili će Mandić ponuditi razgovore, ili će, pak, primijeniti model da skupštinsko obezbjeđeno stvori uslove za rad parlamenta, što je takođe jedan od mehanizama – kazala je Mrdović.
Ona podsjeća na turbulentne događaje u parlamentu dok je njime upravljala bivša vlast.
– Zato mislim da opciju da obezbjeđenje omogući održavanje sjednice Skupštine treba u potpunosti isključiti. Takvi modeli prosto nijesu dobri za demokratiju ove države i bili bi veoma loša poruka koja se šalje iz najvišeg zakonodavnog doma. Zato sve partije treba da pronađu minimum zajedničkog dogovora koji je u javnom interesu, odnosno interesu svih građana – zaključila je Mrdović.