Riječ je o Predlogu zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti, Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrazovanju odraslih i Predlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o gimnaziji, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete nauke i inovacija.
Vlada Crne Gore je, kako navode, na današnjoj sjednici dala novi zamajac razvoju nauke u Crnoj Gori kroz utvrđivanje Predloga zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti.
- Novo zakonsko rješenje donosi osnažen sistem prepoznavanja i praćenja aktera u istraživačkom sistemu, ali i unaprijeđen model podrške njihovom razvojnom putu. Postavljeni su temelji evaluacije sistema nauke i njegove potpune digitqlizacije uz praćenje savrmenih trendova i standarda Evropske unije - kazali su iz MPNI.
Takođe, predložen je novi način prepoznavanja kadrova u naučnoistraživačkoj djelatnosti, čime se želi podstaći njihov kontinuiran razvoj karijere, vidljivost njihovog rada i prepoznatljivost na međunarodnom nivou. Zakon utvrđuje i posebne mjere podsticanja za izvrsnost u nauci.
- Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrazovanju odraslih ima za cilj stvaranje uslova za unapređivanje oblasti obrazovanja odraslih u Crnoj Gori. Predlogom ovog zakona vrši se usaglašavanje odredbi koje se odnose na obrazovanje odraslih sa izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, kao i drugim propisima iz oblasti obrazovanja. Cilj je poboljšati ambijent i izgraditi sistemske preduslove za obrazovanje odraslih, kako bi se poboljšale mogućnosti za zapošljavanje i mobilnost pojedinca na tržistu radne snage - navode u saopštenju.
Predlogom se definišu ključne kompetencije u skladu sa Evropskim okvirom ključnih kompetencija, kako bi se ostvario cilj da se svakom pojedincu osigura mogućnost kontinuiranog cjeloživotnog obrazovanja.
- Predloženim zakonskim rješenjima u okviru Zakona o gimnaziji, stvaraju se uslovi za unapređenje kvaliteta opšteg obrazovanja i poboljšanje postignuća učenika. Ovaj predlog zakona, osim usklađivanja sa odredbama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, rješava i pitanje učenika matematičke gimnazije, kojima se omogućava veća fleksibilnost u odabiru oblasti koja im je najbliža. Na maturskom ispitu, učenici će imati mogućnost izbora između dva predmeta – analiza i algebra – što će im omogućiti da iskažu svoja znanja u oblasti koja najbolje odgovara njihovim interesovanjima i sposobnostima - dodaju u saopštenju.
Pored toga, zakon otklanja nejasnoće koje su se pojavile u praksi, posebno u vezi sa pisanim provjerama znanja.
- Predmetnim nastavnicima omogućava se da organizuju ponovljene provjere tokom časova dopunske nastave, čime se obezbjeđuje veća fleksibilnost u procesu ocjenjivanja - zaključuju iz MPNI.