Privreda očekuje promjenu ponašanja izvršne vlasti u odnosu na prethodnu i fokusiranje na probleme na koje se godinama ukazuje, kako bi se brzim i adekvatnim rješenjima unaprijedilo njeno poslovanje, saopštio je predsjednik Upravnog odbora Crnogorskog udruženja poslodavaca (CUP) Jovan Lekić.
- Vlada treba da nastoji da se više pažnje posveti zahtjevima privrede u dijelu unaprijeđenja poslovnog ambijenta i stvaranja okruženja stimulativnog za poslovanje, u cilju povećanja opšte stope produktivnosti, što je jedini održiv način povećanja standarda građana - naveo je Lekić i dodao da je to ključni osvrt UO CUP-a o radu Vlade u prvih 100 dana.
Prema njegovim riječima, potrebno je izbjegavati licitiranje o visini zarada koje nijesu rezultat povećanja produktivnosti, jer to može rezultirati ozbiljnim poremećajima i podrivanjem stubova ekonomskog sistema.
Lekić je naveo da je Vlada u prethodnih 100 dana intenzivnije trebalo da se bavi problemima čiji negativni uticaj na rezultate privrede, već tokom narednih mjeseci, može biti izrazit.
- Tako se urgentno treba angažovati na proaktivnom rješavanju problema koji će uticati na predstojeću ljetnju turističku sezonu, kao i na probleme koji prate tekuću zimsku sezonu - rekao je Lekić.
CUP smatra i da je neophodno definisati uslove i način obezbjeđivanja radne snage, podršku turističkim preduzećima zbog loše zimske sezone, smanjenje stope poreza na dodatu vrijednost (PDV) za ugostitelje, izvjesnije uslove izdavanja plaža u zakup i mnoge druge mjere.
- Takođe, izostala su rješenja u vezi sa tržištem rada, njegovim unapređenjem, kao i obezbjeđivanjem radnika za potrebe raznih djelatnosti - građevinarstvo, proizvodnja, farmacija. Pored toga, neka pitanja koja su od suštinske važnosti za efikasnost poslovanja, a tiču se učestale zloupotrebe bolovanja, nijesu još rješavana, ali ohrabruje javno obećanje premijera da će se ovim problemom baviti, što je izrečeno prilikom susreta sa privrednicima- dodao je Lekić.
On smatra da je neopravdano prolongiranje i odlaganje rješavanja pitanja reprezentativnosti poslodavačkih udruženja u Socijalnom savjetu, jer se radi o ključnom mehanizmu za uključivanje privrede u proces efikasnog funkcionisanja ekonomskog sistema.
- Ovim se rizikuje da dvije trećine privrede koja je član CUP-a, a koja je i dalje izuzeta iz Socijalnog savjeta, ne bude dio društvenog dogovora u rješavanju gorućih ekonomskih i društvenih problema. Bez učešća tog dijela privred, planirane mjere socio-ekonomske politike teško mogu biti efikasne i dati značajnijeg rezultata - tvrdi Lekić.
On je podsjetio da je i dalje u statusu čekanja najava premijera Milojka Spajića u decembru da će se brzo izaći sa rješenjem reprezentativnosti, pa je za očekivati da se proces izmjene legislative koja koči usklađenost ovog pitanja sa standardima Evropske unije (EU) konkretizuje i ubrza.
"Za crnogorske poslodavce, makar onaj dio koji čini članstvo CUP-a od 3,5 milijarde prometa, nije prihvatljivo bilo koje novo opterećenje poslovanja, a da privreda ne bude konsultovana, ili da ne učestvuju u procesu donošenja takvih odluka", kazao je Lekić.
Shodno tome, kako je rekao, i najavljeno podizanje minimalne zarade na 700 eura treba da ima ekonomski utemeljeno obrazloženje, usaglašeno sa poslodavcima, jer privreda nije spremna i nema mogućnosti da izdrži novi trošak poslovanja takvog obima, naročito mala i srednja preduzeća kojih je najviše u Crnoj Gori.
Lekić je naveo i da najavljeni program Evropa sad 2 treba da bude jasno prezentovan, sa preciznim ekonomskim posljedicama i benifitima po privredu i društvo u cjelini, jer jedino usaglašena rješenja vode ka podršci privrede, čime se dobija socijalni konsenzus, što bi trebalo da svima bude zajednički cilj.
"Uvjereni da će se buduća reforma Zakona o radu i promjena strukture Socijalnog savjeta uskoro dogoditi, ostajemo posvećeni ekonomskom i privrednom razvitku naše zemlje, uz želju da Vlada afirmiše tržišnu ekonomiju i partnerski odnos sa privredom, u čemu će joj CUP biti adekvatan saradnik", zaključio je Lekić.