
Privrednici su na sjednici Odbora udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije, održanoj danas, u Privrednoj komori Crne Gore zatražili da se razmotri uvođenje nulte stope PDV-a na hljeb.
- Time bi imali značajno niže cijene hljeba na policima i doprinijeli održivosti pekarske proizvodnje – kazao je predstavnik industrijskih pekara Damir Papić.
Prema njegovim riječima, minimalna proizvođačka cijena osnovne vrste vekne hljeba sa novim cijenama brašna i drugim troškovima proizvodnje ne može biti niža od 64 centa, dok bi preporučena maloprodajna cijena bila 80 centi.
On je kazao da je od početka ove godine cijena brašna porasla za više od 25 odsto, odnosno sa 400 eura na 520-530 eura, te da po najnovijim informacijama ona danas na domaćem tržištu iznosi 700 eura po toni sa PDV-om. Dodatni problem predstavlja i blokada izvoza roba iz Srbije.
- Mi ne možemo proizvoditi nešto skuplje, a prodavati jeftinije. Cijena hljeba se može limitirati samo uz subvencionisanje određenih troškova pekara - kazao je Papić.
Naveo je da pored cijena brašna, na njihovo poslovanje značajno utiču i visoke cijene energenata koji poskupljuju transport i logistiku.
Branko Pejović, Zrnožit, ukazao je da je cijena svinjskog i pilećeg mesa na tržištu za poslednjih sedam dana porasla za 60 odsto. On je predložio da se za svinjsko meso izjednači ulazni i izlazni PDV na 7 odsto, što bi stvorilo mogućnost da se cijene prerađevina u Crnoj Gori zadrže na sadašnjem nivou.
Prema njegovim riječima, prijeti nestašica pilećeg mesa zbog ptičjeg gripa koji je zahvatio Evropu, te apeluje na državu da mjerama pomogne domaćim proizvođačima.
Nebojša Veličković, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede kazao je da su prošle godine reagovali i u mjeri mogućeg našli rješenje da se subvencioniše proizvodnja cjelokupnog jata živinskog mesa sa 100 odsto, a svinjskog sa 60 odsto.
Komentari (6)
Ostavite svoj komentar