Радна група за анализу фискалитета и парафискалитета на рад разматра предложене сценариjе социjалних партнера у вези са рjешавањем проблема на коjи се указуjе годинама, а односи се на пореско оптерећење на зараде, саопштено је из Министарства за економски развој (МЕР).
Радна група ради од априла, а формирана jе рjешењем МЕР-а 22. марта ове године.
Чланови су, осим представника министарстава, представници Униjе послодаваца Црне Горе, Униjе слободних синдиката Црне Горе, Савеза синдиката Црне Горе, Секретариjата савjета за конкурентност, Монтенегро бизнис алиjансе и Привредне коморе Црне Горе.
Будући да су се социjални партнери усагласили о увећању минималне зараде на износ од 250 еура, циљ радне групе jе проналажење оптималног рjешења да би се унаприjедио стандард запослених са минималном зарадом, а да се истовремено не успори раст запослености и конкурентност привреде, као и да се постигне неутралан ефекат на државни буџет.
- Основна претпоставка од коjе се полази у анализи jе да повећање минималне зараде повећава трошкове за послодавца по запосленом са минималном зарадом, а годинама се указуjе на већ високо пореско оптерећење. Због тога ће фокус радне групе бити на проналажењу оптималног рjешења коjим би се у великоj мjери надомjестили трошкови за послодавца настали повећањем минималне зараде, нарочито за микро и мала предузећа у коjима jе запослено наjвише радника коjи примаjу минималну зараду. При томе jе потребно водити рачуна о дугорочноj стабилности и одрживости jавних финансиjа у условима спровођења мjера фискалног прилагођавања, а у цилjу смањења дефицита jавних финансиjа и jавног дуга - саопштено jе из Радне групе за анализу фискалитета и парафискалитета на рад.
Свеобухватна анализа утицаjа повећања минималне зараде и предложеног смањења пореског оптерећења рада биће основ за доношење одлука, а у складу са споразумом свих социjалних партнера.