13/11/2024 u 07:24 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ibeovci na ostrvu Sveti Grgur 1958-1965. (3): Kategorizacija i stalni nadzor ibeovaca

Feljton smo priredili prema članku dr Ljubinke Škodrić „Ibeovci na ostrvu Sveti Grgur 1958-1965.”, objavljenom u časopisu Instituta za noviju istoriju Srbije iz Beograda „Tokovi istorije”, u broju 2 za 2024. godinu

U izvještajima službi bezbjednosti posebno je razmatrano obilježavanje 40-godišnjice Oktobarske revolucije koju je u Beogradu oko petnaest ibeovaca svečano proslavilo 6. novembra 1957. u kafani "Skadarlija". U tom smislu, naročito je bila istaknuta izjava Vlada Dapčevića: "Mi informbirovci kakvi god da smo bili i kako god da smo se držali u zatvoru ipak smo jedina pozitivna napredna snaga u ovoj zemlji i jedini koji smo za internacionalizam."

Uporedo sa intenziviranjem sukoba sa Sovjetskim Savezom, tokom 1958. uočeno je i veće međusobno povezivanje ibeovaca. Primijećeno je da su putovali jedni kod drugih (na primjer, grupa ibeovaca iz Sarajeva posjećivala je grupu u Mostaru), a da su se u republičkim centrima oformile vodeće grupe. Među njima je glavnu ulogu imala beogradska grupa kao svojevrsno rukovodstvo za cijelu zemlju koje je u izvještajima često nazivano "beogradskom vrhuškom".

image

Dr Ljubinka Škodrić

privatna arhiva

Zaoštravanje jugoslovenskih odnosa sa istočnoevropskim blokom 1958. godine dovelo je do jačanja postojećih i uvođenja novih mjera kontrole i nadzora. Nadgledani su sovjetska propaganda i djelovanje ambasade, a pooštreni su politika i odnos prema emigrantima u istočnoevropskim zemljama, dok je proces njihove repatrijacije usporen. O pritisku kome su bili izloženi ibeovci svjedoči i to da je intervenisano tokom 1958. da se smanji njihov broj na rukovodećim položajima. Osim službe bezbjednosti, mjere je počela da preduzima i partijska organizacija.

Na Sedmom kongresu SKJ, u aprilu 1958, Aleksandar Ranković se u referatu "O organizaciono-političkim zadacima Saveza komunista Jugoslavije" osvrnuo i na položaj ibeovaca i konstatovao da su uloženi napori da se savladaju teškoće u njihovom zapošljavanju, te da im je pružena prilika "da u svakodnevnom životu pokažu da su lojalni prema socijalističkoj Jugoslaviji i socijalizmu uopšte". Ipak, Ranković se u referatu ogradio, istakavši da, osim većine koja je pošla ovim putem,"ima pojedinaca, potpuno demoralisanih, koji nijesu izabrali ovaj put, koji se drže po strani, rezervisano, pa čak i neprijateljski djeluju, ne birajući više kome će se i kako staviti u službu".

Ubrzo nakon kongresa uobličeni su partijski stavovi o potrebi različitog pristupa pojedinim grupama ibeovaca, kao i rehabilitacije i aktivacije onih koji su se držali pasivno. Organizacioni sekretarijat CK SKJ je tim povodom, 17. maja 1958, uputio dopis partijskim organizacijama da izvrše kategorizaciju ibeovaca u cilju ujednačavanja odnosa prema njima, kao i radi diferencijacije i onemogućavanja onih koji su smatrani za neprijateljski orijentisane.

Ibeovci na ostrvu Sveti Grgur 1958-1965. (2): Drugi sovjetsko-jugoslovenski sukob

Trebalo je provjeriti držanje ne samo kažnjenih lica, već i onih koji su ranije bili samo hapšeni ili isključeni iz partije, nakon čega bi svi bili razvrstani u četiri kategorije. U prvu bi spadali oni koji nijesu smatrani velikim krivcima, koji su imali pozitivno držanje i ispunjavali uslove za prijem u SKJ. U drugu kategoriju svrstavane su osobe koje uprkos "pozitivnom držanju" još uvijek nijesu ispunjavale uslove za prijem u SKJ. Trećoj kategoriji pripadala su lica za koja se smatralo da su uvidjela svoje greške, ali su se i dalje držala pasivno zbog čega je trebalo uložiti dodatne napore da se aktiviraju. U posljednjoj, četvrtoj kategoriji, bile su osobe koje su okarakterisane kao neprijateljski orijentisane i koje bi trebalo svim sredstvima onemogućavati i izolovati.

Partijske instrukcije o kategorizaciji ibeovaca pratili su pojačani pritisak i nadzor nad onima koji su smatrani najekstremnijim.

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Ne, nego najbolje da se reaktivira tender iz 1949. g. Tada bi imali lakši, sužen, izbor za pregovaranje. Okolnosti su se samo "malo" promijenile (ugašeno je nekoliko ponuđača i poumirala su odgovorna lica). Sjajno g. Šćurić: "Nitko normalan ne...

Ne, nego najbolje da se reaktivira tender iz 1949. g. Tada bi imali lakši, sužen, izbor za pregovaranje. Okolnosti su se samo "malo" promijenile (ugašeno je nekoliko ponuđača i poumirala su odgovorna lica). Sjajno g. Šćurić: "Nitko normalan ne daje aerodroma koncesionaru koji drži daleko veći aerodrom u neposrednoj okolini i koji preuzima gro putnika Crne Gore". Samo novi tender otklanja sumnju u već planiranu korupciju, ako već vlada nije sposobna da vodi aerodrom. Abaz planirao sa Kastratijem. Bože, imamo više sreće nego pameti.

Учитај више
ZvezdanM
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

13. april 2025 02:59