/ ODUZETO ORUŽJE I EKSPLOZIV
08/02/2022 u 18:41 h
Žana BojanićŽana Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(FOTO) Bogata ponuda ilegalnog tržišta: Automatsko oružje 400, plastični eksploziv 4.000 eura

Sumnja se da crnogorski kriminalci nabavljaju ilegalno oružje iz „nepresušnih” izvora, najčešće iz Albanije, Srbije i sa Kosova

Kriminalni obračuni crnogorskih klanova  „škaljarskog” i „kavačkog”, u kojima je od 2015. godine stradalo više od 50 muškaraca, iziskuju ozbiljnu organizaciju nabavke oružja i eksploziva koji se koriste za likvidacije žrtava. Ono što je posebno važno i jednom i drugom klanu jeste da sakrije tragove odakle je oružje nabavljeno, kao i ko je posrednik, a ko glavni izvor. Sumnja se da crnogorski kriminalci nabavljaju ilegalno oružje iz „nepresušnih” izvora, najčešće iz Albanije, Srbije i sa Kosova. 

image
FOTO: SDT

Istraživanje o malokalibarskom naoružanju pokazuje da su 2017. godine Crna Gora i Srbija, svaka sa po 39,1 komada oružja na 100 stanovnika, rangirane na trećem u svijetu i na prvom mjestu u Evropi po broju oružja u civilnom posjedu.

image
OTO: SDT

- Jugoistočna Evropa zasićena je oružjem preostalim iz ratova u bivšoj Jugoslaviji, građanskih nemira u Albaniji 1997. godine, i onim korišćenim na Kosovu 1999. i u Sjevernoj Makedoniji 2001. godine. Prema procjenama UN-a i Evropola, postoji više od tri miliona ilegalnog oružja u šest zemalja Zapadnog Balkana i Hrvatskoj. Oružje se takođe nastavlja proizvoditi u regionu, uključujući protivtenkovsko oružje, eksplozive, minobacače, ručne raketne bacače i lake protivavionske topove uglavnom za izvoz. Ukupno, Srbija i Crna Gora bilježe 39,1 komada oružja (legalnog i ilegalnog) na 100 stanovnika- navode iz Globalne inicijative  protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.

Profil žarišta kriminala Cetinja: Mladi laka meta za nove članove "škaljaraca" i "kavčana"

Prema njihovim podacima, prosječna cijena oružja u zemljama Zapadnog Balkana kreće se od 10 eura za ručnu bombu do 150-400 eura za pištolj. Prema ranijim konzervativnim procjenama UN i EUROPOLA, kao i regionalnih eksperata, više od tri miliona komada nezakonitog oružja nalazi se u šest zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Hrvatsku. To je prosjek od 30, legalno i ilegalno, komada oružja na 100 stanovnika.

image
FOTO: SDT

- Poluautomatske puške koštaju između 150 i 300 eura, dok su automatske puške oko 200 do 400 eura. Eksplozivi sa Zapadnog Balkana mogu se naći i na crnom tržištu: plastični eksploziv C4 košta između 1.500 i 4.000 eura po kilogramu. Većina tog oružja je sakrivena u kućama ljudi, dostupna na crnom tržištu ili u posjedu kriminalaca. Međutim, važno je napomenuti da oružje ne koriste samo kriminalne grupe unutar regiona, već se krijumčari i širom Evrope, često od strane grupa koje se takođe bave trgovinom drugom ilegalnom robom. Ono takođe završava u rukama terorista.Ove prekogranične transakcije stvaraju povezane IFF-e-navode iz GI.

(VIDEO) Globalni indeks kriminala: Otpornost Crne Gore loše ocijenjena

Organizovani kriminal na Zapadnom Balkanu centralizovan je na ključnim žarištima, koja su obično mjesta ekonomske ranjivosti i slabe uprave. Žarišta se takođe nalaze duž ključnih tranzitnih ruta, luka, aerodroma, aerodromskih pista i zona slobodne trgovine.

image
FOTO: SDT

- Obim poslovanja takođe sugeriše visok nivo sofisticiranosti i saradnje sa logističkim kompanijama. Većina ilegalne robe kreće se u kamionima, brodovima ili autobusima legalnih kompanija. Neki od ovih tereta takođe zahtjevaju značajan skladišni prostor i objekte, na primjer za rezanje i prepakivanje duvana i droge ili skladištenje falsifikovane odjeće prije nego što se isporuči na konačno odredište- navode u izvještaju iz GI (autori Kristina Amerhauser i Robin Cartwright).

Balkanska kriminalna mreža jača od državnih institucija

EUROPOL je nedavno objavio da je 1.534 komada vatrenog oružja zaplenjeno je u međunarodnoj operaciji za sprovođenje zakona usmerenoj na ilegalnu trgovinu konvertovanim alarmnim i gasnim oružjem. U ovoj akciji učestvovala je i Crna Gora.

image
FOTO: SDT

- Ovi pištolji za ispaljivanje praznom bojom postali su oružje izbora za kriminalce jer se lako mogu konvertovati za ispuštanje bojeve municije. Vjeruje se da je takvo vatreno oružje korišćeno za ubistvo holandskog kriminalističkog reportera ubijenog u Amsterdamu u julu prošle godine. Ovu operaciju, poznatu kao Conversus, vodila je rumunska nacionalna policija (Politia Romana) u okviru Evropske multidisciplinarne platforme protiv kriminalnih prijetnji (EMPACT). Usredsređena je na nedelju akcije koju je koordinirao Europol između 13. i 17. decembra 2021. i uključivala je sprovođenje zakona iz 24 zemlje, pored Evrodzasta i Evropske komisije- saopštili su iz EUROPOLA.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 11:58