/ -PIXABAY
09/11/2024 u 05:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Kada su otečeni limfni čvorovi razlog za brigu?

Otečeni limfni čvorovi su česta pojava i mogu biti izazvani različitim faktorima, od blagih infekcija do ozbiljnih bolesti. Limfni čvorovi su važan dio imunološkog sistema i služe kao filteri, uklanjajući strane supstance koje bi mogle da naškode organizmu.

"Kada dođe do povećane aktivnosti u borbi protiv ‘osvajača‘ kao što su bakterije ili virusi, čvorovi se mogu privremeno uvećati. Ova reakcija je često znak da tijelo odgovara na neki problem, a otok se povlači kada infekcija prođe", objašnjava dr Kiša Dejvis, član Američke akademije porodičnih ljekara.

Važno je obratiti pažnju na veličinu i lokaciju otoka

U slučajevima ozbiljnijih infekcija ili bolesti, kao što su autoimuna stanja ili kancerogene ćelije, oticanje limfnih čvorova može trajati duže ili postati izraženije. Zbog širokog raspona potencijalnih uzroka, od prehlade do raka, važno je obratiti pažnju na veličinu i lokaciju otoka.

"Generalno, svaki limfni čvor veći od jednog centimetra može biti razlog za posjetu ljekaru", kaže dr Sairah Ahmed, stručnjak za limfome.

Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, a neki ljudi mogu osjećati oticanje prije nego što se razbole, dok kod drugih ono dolazi nakon početka bolesti.

Različite infekcije, autoimuni poremećaji poput lupusa ili reumatoidnog artritisa, pa čak i reakcije na vakcine ili određene lijekove, mogu dovesti do oticanja limfnih čvorova.

Njihova lokacija često ukazuje na mjesto infekcije

Čvorovi ispod brade ili u vratu mogu signalizirati respiratornu infekciju, dok otok u pazuhu može ukazivati na probleme sa dojkama. Takođe, lijekovi poput antibiotika ili tretmani za konvulzije mogu izazvati privremeni otok kao nuspojavu, pojašnjava dr Ahmed.

Iako oticanje limfnih čvorova obično nije razlog za paniku, svaka promjena koja traje duže ili se javlja uz druge ozbiljne simptome treba da bude signal za posjetu ljekaru. Razumijevanje različitih uzroka ovog simptoma može pomoći u sprečavanju preuranjenih zaključaka ili ignorisanja potencijalno važnih znakova.

Obratite pažnju na vašu skorašnju zdravstvenu istoriju

Određeni faktori i simptomi mogu učiniti otečeni limfni čvor razlogom za zabrinutost. Iako je svaki veliki čvor dovoljan razlog za posjetu ljekaru, vaša nedavna zdravstvena istorija može pružiti uvid u potencijalni uzrok otoka.

Na primjer, ako ste nedavno primili vakcinu ili započeli terapiju novim lijekom, to može objasniti oticanje limfnih čvorova. Takođe, ako ste se posjekli ili opekli, ili imali manikir, moguće je da je infekcija povezana sa otokom, pojašnjava dr Lari Norton.

Natečeni limfni čvorovi na vratu često su povezani sa respiratornim infekcijama, posebno ako su prisutni i simptomi kao što su kašalj ili upala grla. Preporuka je da se otoku da vremena od dvije do tri sedmice da se povuče.

Ako nakon tog perioda ne dođe do smanjenja, poželjno je konsultovati ljekara primarne zdravstvene zaštite, kaže dr Sairah Ahmed. Ljekar može pregledati čvor, procijeniti vašu zdravstvenu istoriju i predložiti odgovarajuće liječenje, poput antibiotika za infekciju, ili vas uputiti na dalja ispitivanja kako bi se došlo do tačne dijagnoze.

Šta ukazuje na mogućnost maligniteta?

Istovremeno, postoje određene karakteristike koje, prema riječima dr Ahmeda, ljekare često navode da posumnjaju na rak i koje su razlog za hitan poziv ljekaru. Ovo je slučaj posebno ako je limfni čvor:

izrazito čvrst ili tvrd na dodir

fiksiran na mjestu i ne pomjera se kada ga dodirnete

iz njega izlazi gnoj

stalno raste

Obratite pažnju da li ima i pratećih simptoma

Otečeni limfni čvorovi mogu signalizirati ozbiljnije stanje kada se pojave na više mjesta, kao što su vrat, pazuh i prepone. Dr Sairah Ahmed naglašava da prisustvo dodatnih simptoma, kao što su temperatura, noćno znojenje, gubitak težine ili intenzivan umor, takođe može ukazati na ozbiljniji problem, poput limfoma. Teško disanje i problemi sa gutanjem zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.

Prilikom pregleda, ljekar će najprije zatražiti informacije o vašoj zdravstvenoj istoriji, uključujući nedavne bolesti, vakcinacije ili promjene u lijekovima. Nakon pregleda, ljekar može predložiti testiranje kako bi se utvrdio uzrok otoka. U slučajevima gdje nema ozbiljnijih znakova, često je dovoljno da pacijent nadgleda promjene nekoliko sedmica.

Ako se stanje ne popravi, dodatne analize, kao što su krvni testovi ili snimanja, mogu biti neophodne za detaljniji pregled limfnih čvorova. U rijetkim slučajevima, biopsija može biti potrebna za potvrdu ili isključenje maligniteta.

Iako su šanse za rak kod otečenih čvorova male, dr Norton savjetuje da, ukoliko otečeni limfni čvor izaziva brigu, uvijek posjetite ljekara radi sigurnosti i prevencije eventualnog ozbiljnijeg problema, prenosi Kurir.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
21. novembar 2024 11:44